Polskie-Cmentarze.pl

Anna German

  • Urodzony(-a): 14 Luty 1936 (w Urgencz - Uzbekistan)
  • Zmarł(-a): 26 Sierpień 1982 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Anna German

Anna German była wybitną polską piosenkarką, kompozytorką, aktorką, a z wykształcenia - geologiem. Mówiono o niej, że jest piosenkarką o aksamitnym, słowiczym głosie. Anna German koncertowała niemal na całym świecie, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Niemczech, Rosji, czy we Włoszech.

Anna German urodziła się 14 lutego 1936 roku w Urgenczu, w Uzbekistanie. Jej ojciec, Eugeniusz German był Niemcem, urodzonym w Łodzi, natomiast matka - Irma Materns była potomkinią holenderskich mennonitów. W 1937 roku ojciec Anny German został aresztowany, a następnie rozstrzelany przez NKWD, pod zarzutem szpiegostwa. W 1946 roku reszta rodziny, jako polscy repatrianci, wyjechała do Polski. Początkowo mieszkali w Nowej Rudzie, a w 1949 roku przeprowadzili się do Wrocławia.

W 1955 roku Anna German ukończyła wrocławskie VIII Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego. W 1962 roku uzyskała tytuł magistra geologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Początki kariery artystycznej

Jako piosenkarka zadebiutowała w 1960 roku w Kalamburze we Wrocławiu. Trzy lata później wystąpiła na III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie piosenką "Tak mi z tym źle" wyśpiewała II nagrodę. W 1964 roku zaśpiewała na Festiwalu Piosenki w Opolu i również, za piosenkę "Tańczące Eurydyki", zdobyła drugą nagrodę. Rok później, na tej samej scenie, piosenką "Zakwitnę różą" wywalczyła pierwsze miejsce. W tym czasie poznała swojego przyszłego męża, Zbigniewa Tucholskiego.

Kariera we Włoszech

Anna German, po swoich sukcesach w Polsce, została zaproszona do współpracy z "Discografica Italiana". W 1966 roku piosenkarka podpisała kontrakt z włoską firmą fonograficzną, "CDI". W tym samym roku wystąpiła na scenie paryskiej Olimpii. Warto podkreślić, że Anna German, jako jedyna w historii polska artystka zaśpiewała na scenie XVII Festiwalu San Remo. Ponadto, jako pierwsza cudzoziemka wystąpiła na XV Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej. Piosenkami "Mamma" i "Ave Maria" podbija serca włoskiej publiczności.

Karierę Anny German przerwał wypadek samochodowy, któremu uległa we Włoszech. Przez trzy lata piosenkarka powracała do zdrowia. Czas rekonwalescencji zaowocował książką biograficzną "Wróć do Sorrento?", prezentującą pracę artystyczną we Włoszech.

W 1970 roku Anna German powróciła na scenę, a co ważne, od razu z wielkimi sukcesami. Nagrała płytę "Człowieczy los", a także, na Festiwalu Piosenki w Opolu, zdobyła nagrodę za piosenki "Człowieczy los" oraz "Być Może".

W 1972 roku Anna German wyszła za mąż za Zbigniewa Tucholskiego. Trzy lata później urodził się ich syn, w związku z czym piosenkarka na rok zawiesiła swoją działalność artystyczną.

W 1973 roku, na Festiwalu Piosenki w Opolu otrzymała wyróżnienie za piosenkę "Ballada o niebie i ziemi". W latach 70. Anna German często koncertowała w Rosji, a także nagrała wiele piosenek w języku rosyjskim. To właśnie w Rosji Anna German nagrała swoją ostatnią płytę - w 1980 roku. Rok wcześniej artystka nagrała swoją ostatnią płytę w języku polskim.

Przygoda aktorska

W 1966 roku Anna German wystąpiła w filmie "Marynarka to męska przygoda" w reżyserii Zofii Dybowskiej-Aleksandrowicz. W 1970 roku zagrała w dramacie Andrzeja Wajdy "Krajobraz po bitwie".

Choroba i śmierć

W połowie lat 70. u artystki zdiagnozowano chorobę nowotworową. Będąc w stadium choroby, Anna German komponowała psalmy oraz pieśni, poświęcone Bogu. Utwory zapisywała na domowym magnetofonie.

Anna German zmarła 26 sierpnia 1982 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie.

Źródło: www.wiatrak.nl, www.wikipedia.pl, www.annagerman.blog.onet.pl.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze