Polskie-Cmentarze.pl

Przemysław Gintrowski

  • Urodzony(-a): 21 Grudzień 1951 (w Stargard Szczeciński)
  • Zmarł(-a): 20 Październik 2012 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Przemysław Gintrowski

Przemysław Gintrowski - kompozytor i pieśniarz, muzyk. Został pochowany na Cmentarzu Wilanowskim w Warszawie.

Przemysław Gintrowski urodził się 21 grudnia 1951 roku w Stargardzie Szczecińskim. Ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Rejtana w Warszawie. Będąc w liceum został współorganizatorem Harcerskiej Rozgłośni Muzycznej - jej pierwsza emisja nastąpiła 25 maja 1966 roku. Dwa lata później młody muzyk założył zespół muzyczny "Między Niebem a Ziemią", z którym wykonywał utwory takich zespołów, jak The Doors czy Rolling Stones. Z czasem, grupa zaczęła tworzyć własne kompozycje. Inspiracją do pisania muzyki były wiersze Adama Asnyka, Juliana Tuwima, czy Bolesława Leśmiana. Zespół "Między Niebem a Ziemią" zakończył swoją działalność w 1971 roku.

W 1973 roku Przemysław Gintrowski ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Na dużej scenie Przemysław Gintrowski zadebiutował w 1976 roku na przeglądzie piosenki studenckiej w warszawskiej Riwierze. Wykonał wtedy piosenkę "Epitafium dla Sergiusza Jesienina" i otrzymał pierwszą nagrodę. W 1979 roku, wspólnie z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim stworzył trio, a następnie stworzyli program poetycki "Mury". Warto podkreślić, że tytułowa piosenka stała się nieformalnym hymnem "Solidarności", a także symbolem walki z reżimem. W 1980 roku powstał kolejny wspólny program artystów, a mianowicie "Raj".

W 1981 roku artyści pojechali na tournee do Francji. W związku z przedłużającą się trasą koncertową, Przemysław Gintrowski wraz ze Zbigniewem Łapińskim wrócił do Polski, aby odwołać zaplanowane koncerty i uporządkować sprawy zawodowe. Niestety, panowie nie zdołali już dołączyć do Jacka Kaczmarskiego. Odmówiono im paszportów. Ponadto, wprowadzenie stanu wojennego na długo rozdzieliło muzyków. Zespół rozpadł się w 1981 roku.

Przemysław Gintrowski rozpoczął wtedy samodzielną działalność artystyczną. Koncertował poza oficjalnymi scenami, głównie w domach, a wykonania studyjne jego utworów nagrywane były nieoficjalnie, a następnie wydawane z tzw. "drugim obiegu". Muzyk pracował jako kompozytor muzyki filmowej. Jest autorem muzyki do takich produkcji, jak: "Matka Królów", "Tato", czy "Zmiennicy". Napisał muzykę do wielu filmów, a także spektakli teatralnych.

W latach 1991 - 1993 Przemysław Gintrowski ponownie podjął współpracę z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim. Reaktywowane Trio nagrało program "Mury w Muzeum Raju" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, a także program "Wojna postu z karnawałem".

Przemysław Gintrowski był wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej. Wcześniej był nauczycielem w XVII Liceum Ogólnokształcącym im, Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie.

W 2000 roku na rynku muzycznym ukazała się płyta Przemysława Gintrowskiego "Odpowiedź", na której znalazło się szesnaście piosenek, tylko do wierszy Zbigniewa Herberta.

W 2006 roku Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Przemysława Gintrowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przemysław Gintrowski zmarł 20 października 2012 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Wilanowskim w  Warszawie.

Źródło: gintrowski.art.pl, wikipedia.pl, tvn24.pl,

Fot. autorstwa Piotra Koseli, udostępnione na wikipedia.pl 21.04.2010 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze