Polskie-Cmentarze.pl

Jerzy Passendorfer

  • Urodzony(-a): 08 Kwiecień 1923 (w Wilno)
  • Zmarł(-a): 20 Luty 2003 (w Skolimów)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Jerzy Passendorfer

Jerzy Passendorfer był wybitnym polskim reżyserem, znanym z filmów o tematyce okupacyjno - wojennej. Zmarł w 2003 roku, został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Jerzy Passendorfer urodził się 8 kwietnia 1923 roku w Wilnie.

W latach 1943 - 1945 występował w konspiracyjnym teatrze w Krakowie, a następnie rozpoczął naukę aktorstwa w Studium Dramatycznym Starego Teatru. W 1946 roku Jerzy Passendorfer ukończył Kurs Przygotowania Filmowego i rozpoczął pracę jako operator w Polskiej Kronice Filmowej w Krakowie.

Studia reżyserskie rozpoczął w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a kontynuował je na FAMU w Pradze. Dyplom uzyskał w 1951 roku.

W byłej Czechosłowacji wyreżyserował kilka filmów oświatowych. W 1953 roku został asystentem reżysera filmów fabularnych - asystował między innymi Leonardowi Buczkowskiemu podczas kręcenia "Przygody na Mariensztacie". Cztery lata później Jerzy Passendorfer, już jako samodzielny reżyser, zrealizował swój pierwszy film "Skarb kapitana Martensa".

W latach 1971 - 1972 pełnił obowiązki kierownika artystycznego zespołu filmowego "TOR", a w latach 1972 - 1975 zespołu "Panorama". 

Jerzy Passendorfer był współzałożycielem i wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W latach 80. pełnił obowiązki prodziekana do spraw artystycznych na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1974 - 1979 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Wiedniu. W latach 90. był posłem na Sejm.

Pod koniec lat 50. wyreżyserował dramat psychologiczny "Zamach", za który otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym w Meksyku. Jednak najwięcej filmów Jerzego Passendorfera powstało w latach 60. i 70.

Jerzy Passendorfer kojarzony jest jako twórca słynnego serialu "Janosik".

Jerzy Passendorfer zmarł 20 lutego 2003 roku w Skolimowie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: filmpolski.pl, film.onet.pl, wikipedia.pl.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze