Polskie-Cmentarze.pl

Bogusław Mec

  • Urodzony(-a): 21 Styczeń 1947 (w Tomaszów Mazowiecki)
  • Zmarł(-a): 11 Marzec 2012 (w Zgierz)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Łódź
Died

Bogusław Mec - wybitny piosenkarz, kompozytor i plastyk. Nazywany klasykiem polskiej muzyki rozrywkowej, a także określany mianem "mistrza ballady". Artysta nagrał takie piosenki, jak: "Jej portret", "Nie biegnij tak", "Zgubiłem się", " Speedy Gonzales", czy "Na pozór".

Bogusław Mec urodził się 21 stycznia 1947 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi.

Zadebiutował w 1970 roku na Łódzkiej Giełdzie Piosenki, gdzie piosenką "Obłąkany kataryniarz" wywalczył nagrodę główną, nagrodę publiczności, a także wyróżnienie specjalne od jury. Rok później wystąpił na festiwalu w Opolu, śpiewając utwór "To nie był sen" na koncercie Debiuty i zdobywając pierwsze miejsce. Nagrodą był paszport, a także wyjazd do Hiszpanii.

Rok 1972 nazywany jest przełomowym w karierze Bogusława Meca. Wtedy to młody artysta wygrał w telewizyjnym Studio 13, a tym samym zakwalifikował się do kolejnej edycji Festiwalu w Opolu. Wykonując tekst Jonasza Kofty napisany do ballady Włodzimierza Nahornego "Jej portret" wygrał nagrodę główną opolskiego  Festiwalu. Piosenka szybko stała się ogromnym przebojem, przynosząc tym samym popularność Bogusławowi Mecowi. Utwór przez lata stanowił "wizytówkę" piosenkarza, a do dziś uznawany jest za jedną z najpiękniejszych kompozycji polskiej muzyki rozrywkowej.

Bogusław Mec rozpoczął współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym, dzięki czemu miał możliwość nagrywać i koncertować z wybitnymi muzykami. W tym czasie powstało wiele przebojów, które zajmowały pierwsze miejsca list przebojów. Jako przykład można tu przytoczyć "Na pozór", czy "Z wielkiej nieśmiałości mej". Co ważne, Czesław Niemen zaproponował mu wspólną trasę koncertową po kraju.

Bogusław Mec występował na scenie z takimi wybitnymi artystami, jak: Czesław Niemen, Anna Jantar, czy Irena Jarocka. Z Ewą Dębicką nagrał piosenkę "Mały biały pies", która okazała się hitem.

W latach 70. kariera Bogusława Meca rozwijała się bardzo dynamicznie. Artysta często koncertował, brał udział w licznych festiwalach, organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, uczestniczył w wielu programach telewizyjnych.

W 1980 roku na Festiwalu w Opolu, za utwór "W białej ciszy powiek" zdobył drugą nagrodę. W tym samym roku, wykonując tę samą piosenkę wygrał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu OIRT w Pradze.

W latach 80. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a tym samym zniknął z polskiej sceny muzycznej. W 1987 roku wyjechał do Afryki

Na początku lat 90. Bogusław Mec postanowił powrócić do swojej pasji, czyli do sztuk plastycznych. W Sztokholmie zorganizował swoją pierwszą wystawę malarską, która okazała się ogromnym sukcesem artysty. Ponadto, plastyk pokazywał swoje dzieła w Polsce oraz za granicą. Co ciekawe, często łączył wernisaże z małymi recitalami.  W tym czasie kompozytor brał udział w koncertach w ramach Gali Piosenki Biesiadnej.

W 2001 roku zachorował na białaczkę. Podobno, chorobę przepowiedział mu astrolog.

W 2005 roku wydał płytę "Recepta na życie", na której zawarł przesłanie do ludzi, aby wspierali się wzajemnie w ciężkich chwilach, trudnych momentach w życiu.

Bogusław Mec zmarł 11 marca 2012 roku w Zgierzu. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym "Doły" w Łodzi.

Źródło: boguslawmec.com, tvn24.pl, wikipedia.pl,

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze