Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Czwartek 11.08.2011, godz. 12:13Kolejny etap prac na „Trupim Polu” zakończony!

Article img

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzej Kunert, poinformował, że polscy archeolodzy zakończyli kolejny etap badań mogił zbiorowych we wsi Ostrówki na Wołyniu. W miejscu tragedii, w której Polacy zostali zamordowani przez Ukraińców w 1943 roku.

O wsi Ostrówki wiedziano już od dawna, że stanowi miejsce jednego z największych obszarów pochówku ofiar - Polaków na Wołyniu. Przez lata teren ten nie był precyzyjnie zidentyfikowany, a jedynie określany jako „Pole śmierci”, czy „Trupie Pole”.

Prace archeologiczne na terenie Wołynia trwają już od 1992 roku, kiedy to badacze ekshumowali 320 ciał poległych. Wszyscy ci zostali następnie pochowani w mogile zbiorowej. Wiosną tego roku, zespół polskich i ukraińskich archeologów, pod kierownictwem profesora Andrzeja Koli, odnaleźli kolejne miejsce masowego pochówku. W lipcu Rada poinformowała, że specjaliści odsłonili ciała ponad 300 kobiet i dzieci. Na powierzchni ok. 2 arów wydobyto kilkadziesiąt łusek z różnego rodzaju broni, a dzięki dokładniejszym poszukiwaniom odnaleziono medalik oraz figurkę ukrzyżowanego Chrystusa. Badania archeologiczne potwierdziły przemieszanie warstw ziemi, które są charakterystyczne dla wykopów, w tym także dla mogił. Wszystko wskazuje na to, że odnaleziona figurka Chrystusa stanowi pozostałość upamiętnienia „Trupiego Pola” z okresu powojennego. To właśnie poniżej tego miejsca badacze odsłonili szczątki kobiet i dzieci.

Ponadto odsłonięty fragment mogiły, według oceny ekspertów, stanowił jedynie część jej powierzchni, a całkowity zasięg i głębokość nie były znane.

Podczas dalszych badań zidentyfikowano kolejne szczątki blisko 200 osób. Według ustaleń IPN, w Ostrówkach mogło być pogrzebanych ponad 1000 ofiar tragedii. Jednak nadal części z nich nie udało się odnaleźć.

Jesienią, kiedy zakończą się prace związane z ekshumacją wszystkich odnalezionych szczątków, odbędzie się uroczyste odsłonięcie cmentarza w Ostrówkach, poświęconego ofiarom tragedii. Symbolem upamiętnienia ofiar ma być kamienny krzyż wraz z tablicami, na których znajdą się nazwiska poległych. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec września.

Natomiast 30 sierpnia nastąpi uroczysty pochówek odnalezionych szczątków. Jednocześnie przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa podkreślają, że wszelkie prace archeologiczne, prowadzone na „Trupim Polu” spotkały się z pełnym zrozumieniem oraz poparciem władz ukraińskich.

Do zbrodni we wsi Ostrówki na Wołyniu doszło 30 sierpnia 1943 roku. W tym samym czasie doszło do tragedii w Woli Ostrowieckiej, Janowcu oraz Kątach. Zbiorowych mordów dokonała Ukraińska Powstańcza Armia, a także miejscowa ludność ukraińska.

Źródło: www.wiadomosci.onet.pl, www.kresy24.pl, www.wiadomosci.wp.pl

Powrót