Polskie-Cmentarze.pl

Z branży

Piątek 13.04.2012, godz. 13:43Nowoczesne krematorium w Bydgoszczy

800px-Bydgoszcz_Spichlerze_wieczór_skalowane

23 kwietnia 2012 roku nastąpi oficjalne otwarcie nowoczesnego krematorium w Bydgoszczy. Bydgoska spopielarnia jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. W Europie jest tylko kilka takich krematoriów.

Uruchomiona 23 kwietnia spopielarnia w Bydgoszczy stanowi pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim krematorium. Spopielarnia usytuowana jest na granicy miasta, w Łochowie, a jej oficjalna nazwa brzmi Dom Pogrzebowy z Prosekturą i Spopielarnią.

W najnowocześniejszym krematorium w Polsce zaprojektowano dwie sale, w których będą odbywać się ceremonie pożegnalne. Jedna sala przeznaczona jest dla katolików, natomiast druga dla osób świeckich lub wyznających inną wiarę. W obu salach znajduje się katafalk, na którym będzie ustawiana trumna z ciałem zmarłego. W sali tej ksiądz lub mistrz ceremonii (w przypadku ceremonii świeckiej) będzie odprawiał ceremonię pogrzebową, a następnie ciało zostanie poddane kremacji. Przypomnijmy, że według nowych wytycznych Episkopatu Polski, msza święta pogrzebowa musi odbyć się przed procesem spopielenia zwłok.

Ponadto, w nowej spopielarni w Bydgoszczy znajdują się prosektorium, a także nowoczesna sala do przeprowadzania sekcji zwłok. Warto podkreślić, że wydzielono również specjalną salę, gdzie rodzina może zza szyby obserwować "ostatnią drogę" bliskiej osoby zmarłej.

Inwestorem krematorium w Bydgoszczy jest Zieleń Miejska. Koszt inwestycji przekroczył 10 milionów złotych.

Źródło: www.bydgoszcz.gazeta.pl,

Fot. autorstwa Pit1233, udostępnione na www.wikipedia.pl 07.04.2009.

Powrót