Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Czwartek 08.01.2015, godz. 10:31Zmarł Tadeusz Konwicki

Zmarł Tadeusz Konwicki

7 stycznia 2015 roku w Warszawie zmarł jeden z najwybitniejszych pisarzy powojennej Polski, Tadeusz Konwicki. Miał 88 lat.

Tadeusz Konwicki urodził się 22 czerwca 1926 roku w Nowej Wilejce. W 1944 roku zdał konspiracyjną maturę, uczęszczając wcześniej na tajne komplety. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a później na Uniwersytecie Warszawskim. Jednak, ostatecznie studiów nie ukończył.

Debiut literacki Tadeusza Konwickiego miał miejsce w 1946 roku, kiedy to na łamach dodatku literackiego "Od A do Z" ukazał się tekst "Szkice z Wybrzeża". W tym samym roku pisarz rozpoczął pracę korektora i redaktora technicznego oraz recenzenta w tygodniku "Odrodzenie".

W 1956 roku ukazała się debiutancka powieść Tadeusza Konwickiego "Rojsty". Warto podkreślić, że powieść ta w 1948 roku została zablokowana przez cenzurę.

Pierwsze dzieło zostało opublikowane w1950 roku, a jego tytuł brzmi "Przy budowie".

Tadeusz Konwicki był autorem takich powieści, jak: "Małej Apokalipsy", "Władza", "Rojsty", "Sennik współczesny"

Tadeusz Konwicki był także reżyserem filmowym oraz scenarzystą. Napisał scenariusze do takich produkcji jak "Kariera", "Jowita", "Faraon" czy "Kronika wypadków miłosnych". Wyreżyserował takie filmy jak "Ostatni dzień lata", "Zaduszki", czy "Salto".

Tadeusz Konwicki zmarł 7 stycznia 2015 roku w Warszawie.

Źródło: tvn24.pl, wikipedia.pl, wiadomosci.onet.pl,

Fot. udostępnione przez Boston9, na wikipedia.pl 19.11.2008 na licencji Creative Commons.

Tagi: wybitny wybitny , zmarły zmarły

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze