Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Piątek 20.09.2013, godz. 14:34Filharmonia Świętokrzyska pełna muzyki Witolda Lutosławskiego

Filharmonia Świętokrzyska pełna muzyki Witolda Lutosławskiego

W piątek, 20 września 2013 roku o godzinie 19.00 w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbędzie się koncert, poświęcony pamięci wybitnego polskiego kompozytora, Witolda Lutosławskiego.

Koncert odbędzie się w ramach Roku Witolda Lutosławskiego.

Na scenie Świętokrzyskiej Filharmonii zabrzmią "Wariacje na temat Paganiniego", które Witold Lutosławski napisał w 1941 roku.

Witold Lutosławski był wybitnym polskim kompozytorem, dyrygentem, pianistą. Uważany za najwybitniejszego polskiego kompozytora wszech czasów. Zmarł w 1994 roku, został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Witold Lutosławski zmarł 7 lutego 1994 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Jako dyrygent Witold Lutosławski zadebiutował 23 stycznia 1952 roku w Katowicach na koncercie Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, kiedy to poprowadził "Symfonię Oksfordzką" Haydna, a także "Piosenki dziecinne" i "Wariacje symfoniczne". Warto dodać, że Witold Lutosławski, jako jeden z niewielu kompozytorów XX wieku dyrygował wykonaniem niemal własnych kompozycji. Zwykle dawał kilkanaście koncertów rocznie. Dbając o swoje dobre imię, starannie dobierał miejsca koncertów. Pod jego batutą grały takie zespoły i orkiestry, jak: Wiener Symphoniker, Orchestre Philharmonique de Paris de la Radio France, The Philharmonia Orchestra of London, a także New York Philharmonic.

Źródło: kielce.gazeta.pl.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze