Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Środa 09.04.2014, godz. 13:35Cykl imprez w 10. rocznicę śmierci Jacka Kaczmarskiego

10. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego

10 kwietnia mija 10. rocznica śmierci wybitnego polskiego muzyka, Jacka Kaczmarskiego. Z tej okazji, w wielu miastach Polski odbędą się koncerty i spotkania, upamiętniające postać niezwykłego muzyka.

9 kwietnia 2014 roku o godzinie 20.00 w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu odbędzie się widowisko muzyczne "Raj" - przyjaciele śpiewają Jackowi Kaczmarskiemu. Mirosław Czyżykiewicz, Jacek Bończyk i Hadrian Filip Tabęcki przypomną niezwykłą twórczość artysty, a mianowicie wykonają spektakl muzyczny "Raj" do tekstów Jacka Kaczmarskiego oraz Zbigniewa Herberta.

Również 9 kwietnia 2014 roku w Domu Kultury Pod Lipami w Poznaniu odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Gajdą, który przedstawi biografię Jacka Kaczmarskiego. Natomiast 14 kwietnia w poznańskim ośrodku kultury odbędzie się koncert "Kaczmarski - subiektywnie". Podczas koncertu wystąpią Jacek Bończyk oraz Hadrian Filip Tabęcki.

10 kwietnia 2014 roku Stowarzyszenie „A nam się chce!" zaprasza wszystkich na pieśniobranie "Pamiętajcie wy o mnie". Koncert zostanie podzielony na dwie części. W pierwszej części wystąpią członkowie Stowarzyszenia "A nam się chce", w drugiej - wystąpi każdy, kto zechce zaśpiewać piosenkę Jacka Kaczmarskiego.

11 kwietnia 2014 roku w klubie muzycznym Łykend odbędzie się koncert zespołu Habakuk, który kilka lat temu wydał album "A ty siej ..." z piosenkami Jacka Kaczmarskiego. Gościem koncertu będzie Muniek Staszczyk.

Jacek Kaczmarski był polskim poetą, kompozytorem, śpiewakiem i twórcą tekstów piosenek. Popularność zyskał głównie dzięki piosenkom o charakterze historycznym i polityczno-społecznym.

Jacek Kaczmarski w trakcie swojej działalności artystycznej napisał ponad 600 wierszy, 5 powieści i dwa libretta. Był także kompozytorem muzyki do swoich wierszy i pieśniarzem – przez ponad 25 lat wykonywał swoje utwory na scenie. Reprezentował nurt tzw. piosenki autorskiej, co oznacza, że utwór został całkowicie stworzony przez niego - od tekstu, poprzez warstwę muzyczną, aż do jej wykonania.

Jacek Kaczmarski zmarł 10 kwietnia 2004 roku w Gdańsku. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Źródło: biletin.pl, epoznan.pl, strefaimprez.pl,

Fot. Paweł Plenzner, udostępnione na wikipedia.pl 04.08.2010 na licencji Creative Commons

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze