Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Poniedziałek 12.03.2012, godz. 10:28Bogusław Mec nie żyje

newsletter

11 marca 2012 roku zmarł wybitny piosenkarz, kompozytor i plastyk Bogusław Mec. Artysta od jedenastu lat walczył z białaczką. Zmarł w Zgierzu, mając 65 lat.

Bogusław Mec nazywany jest klasykiem polskiej muzyki rozrywkowej, a także określany mianem "mistrza ballady". Artysta nagrał takie piosenki, jak: "Jej portret", "Nie biegnij tak", "Zgubiłem się", " Speedy Gonzales", czy "Na pozór".

Bogusław Mec urodził się 21 stycznia 1947 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi.

Zadebiutował w 1970 roku na Łódzkiej Giełdzie Piosenki, gdzie piosenką "Obłąkany kataryniarz" wywalczył nagrodę główną, nagrodę publiczności, a także wyróżnienie specjalne od jury. Rok później wystąpił na festiwalu w Opolu, śpiewając utwór "To nie był sen" na koncercie Debiuty i zdobywając pierwsze miejsce. W 1972 roku, również w Opolu, wygrał nagrodę główną, wykonując tekst Jonasza Kofty napisany do ballady Włodzimierza Nahornego "Jej portret". Piosenka szybko stała się ogromnym przebojem, przynosząc tym samym popularność Bogusławowi Mecowi. Utwór przez lata stanowił "wizytówkę" piosenkarza, a do dziś uznawany jest za jedną z najpiękniejszych kompozycji polskiej muzyki rozrywkowej.

Bogusław Mec występował na scenie z takimi wybitnymi artystami, jak: Czesław Niemen, Anna Jantar, czy Irena Jarocka. Z Ewą Dębicką nagrał piosenkę "Mały biały pies", która okazała się hitem.

W latach 80. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a tym samym zniknął z polskiej sceny muzycznej.

Na początku lat 90. Bogusław Mec postanowił powrócić do swojej pasji, czyli do sztuk plastycznych. W Sztokholmie zorganizował swoją pierwszą wystawę malarską, która okazała się ogromnym sukcesem artysty. Ponadto, plastyk pokazywał swoje dzieła w Polsce oraz za granicą. Co ciekawe, często łączył wernisaże z małymi recitalami.  W tym czasie kompozytor brał udział w koncertach w ramach Gali Piosenki Biesiadnej.

W 2001 roku zachorował na białaczkę. Podobno, chorobę przepowiedział mu astrolog.

W 2005 roku wydał płytę "Recepta na życie", na której zawarł przesłanie do ludzi, aby wspierali się wzajemnie w ciężkich chwilach, trudnych momentach w życiu.

Bogusław Mec zmarł 11 marca 2012 roku w Zgierzu.

Pogrzeb artysty odbędzie się w piątek, 16 marca 2012 roku o godzinie 12.00 na cmentarzu komunalnym na Dołach w Łodzi.

Źródło: www.boguslawmec.com, www.tvn24.pl, www.wikipedia.pl,

Powrót