Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Środa 23.10.2013, godz. 13:29Samhain - pogański zwyczaj, z którego wywodzi się Halloween

Samhain

Samhain jest jednym z najważniejszych celtyckich świąt, którego nazwa oznacza koniec lata. Pogańskie święto związane jest z zakończeniem żniw oraz zakończeniem roku według kalendarza celtyckiego.

W wigilię Samhain odbywało się święto Fleadh nan Mairbk, czyli Święto Zmarłych. Według celtyckich wierzeń, był to najbardziej magiczny dzień w roku. Tego dnia, duchy zmarłych i duchy nienarodzonych jeszcze osób, zstępują na ziemię i swobodnie poruszają się między żywymi. Co ważne, podczas wigilii Samhain wielka tarcza Skathach, oddzielająca świat żywych i umarłych, została opuszczana, tak, aby oba światy przeniknęły się wzajemnie.

Zgodnie z celtyckimi wierzeniami zmarli poszukiwali żywych, aby "zamieszkać" w nich przez następny rok. Celtowie gasili wszelkie ogniska i pochodnie, żeby ich domy wyglądały na zimne i niegościnne, a poza domem wystawiali żywność dla duchów. Sami ubierali się w stare, podarte ubrania i chodzili po wsiach udając brudnych włóczęgów, dzięki czemu miał ich nie zechcieć żaden duch.

Co ciekawe, to właśnie z tradycji Samhain wywodzi się współcześnie obchodzone Halloween.

Źródło: wikipedia.pl, mojairlandia.pl.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze