Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz Parafialny

Opis cmentarza: Cmentarz parafialny przy dawnej parafii Św. Ducha. Dziś nieczynny, zapomniany.

Na terenie cmentarze, znajduje się pomnik poświęcony "Grodziskim kosynierom" poległym w 1848 roku, a za kościołem od strony zachodniej zbiorowa mogiła poległych w Wiośnie Ludów. Na cmentarzu tym spoczywają też dr. Julian Bendowski i jego żona Kazimiera (zięć i córka dr. Karola Libelta.

Inny, czytelny grób to Aleksandra de Ginovie ur. 11.IV.1789 r. w Gourodone zm. 2.IV. 1866.

Przed wejściem do kościoła po prawej stronie: Krzyż kamienny, nagrobny z napisem DOM Deo Optimo Maximo-najlepszemu, najwyższemu bogowi/ Tu spoczywa Maryanna z domu Puchmańskich-Humpińska ur. dnia 1 kwietnia 1790 r., zm. 15 marca 1860 r. Prosi o westchnienie za spoczynek duszy.

Po lewej stronie, krzyż kamienny nagrobny z napisem: Tu spoczywają zwłoki księdza Aleksandra Rachowicza proboszcza św. Ducha, ur. 1777 r., zm. dnia 18 lipca 1845. Prosi o westchnienie do Boga.
Dwie inne kamienne płyty nagrobne, Stanisław Schoepfer, żył lat 57 zm. dnia 2 lipca 1866 r. i Katarzyna Schoepfer, żyła lat 43, zm. dnia 22 grudnia 1869 r. Prosi o westchnienie.

Strona południowa kościoła to: płyta kamienna, nagrobna, stojąca z napisem: Tu spoczywają śp. Apolonia Wiśniewska, żyła lat 55 zm. 1 sierpnia 1845 r., - śp. Józef Horczyński, zm. 4 lipca 1876 r. mając lat 60. Proszą o westchnienie.

Ostatnia czytelna płyta nagrobna śp. Ludwika i Tekli z Szablewskich-Waszkiewiczów i ich syna Wincentego Waszkiewicza.

Na cmentarzu tym jak mówi legenda, jeden z proboszczów kazał pochować się na środku ganku, twierdząc że jest takim grzesznikiem, że ludzie powinni jeszcze po śmierci po nim deptać.

Ulica: Rakoniewicka

62-065 Grodzisk Wielkopolski

Kategoria: Parafialny

Powrót