Polskie-Cmentarze.pl

Małgorzata Hillar

  • Urodzony(-a): 19 Sierpień 1926 (w Piesienica)
  • Zmarł(-a): 30 Maj 1995 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Józefów
Małgorzata Hillar

Małgorzata Hillar była wybitną polską poetką, "jedną z najbardziej oryginalnych osobowości twórczych" polskiej poezji. Zmarła w 1995 roku, została pochowana na cmentarzu parafialnym w Józefowie.

Małgorzata Hillar urodziła się 19 sierpnia 1926 roku w Piesienicy. Uczęszczała do gimnazjum w Starogardzie Gdańskim, później naukę pobierała na tajnych kompletach w Warszawie. W 1946 roku eksternistycznie zdała maturę. Poetka ukończyła Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim.

W 1955 roku Małgorzata Hillar zadebiutowała jako poetka, kiedy to na łamach "Nowej Kultury" ukazał się wiersz jej autorstwa "Słowa". Dwa lata później ukazał się pierwszy tom poezji Małgorzaty Hillar pt. "Gliniany dzbanek".

W 1963 roku polska poetka poślubiła krytyka literackiego, Zbigniewa Bieńkowskiego, a także urodziła syna. Następnie, wraz z rodziną wyjechała na stypendium do Stanów Zjednoczonych.

Małgorzata Hillar uważana była za "jedną z najbardziej oryginalnych osobowości twórczych", tworzyła lirykę osobistą, a jej utwory poświęcone były przede wszystkim tematyce miłosnej. Poezja Małgorzaty Hillar charakteryzowała się "komunikatywną formą, prostotą w opisie wrażeń i doznań zmysłowych, konkretnością obserwacji rzeczywistości".

Małgorzata Hillar zmarła 30 maja 1995 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Parafialnym w Józefowie.

Źródło: ksiazki.wp.pl (cytat), wikipedia.pl, matras.pl.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze