Polskie-Cmentarze.pl

Małgorzata Braunek

 • Urodzony(-a): 30 Styczeń 1947 (w Szamotuły)
 • Zmarł(-a): 23 Czerwiec 2014 (w Warszawa)
 • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Małgorzata Braunek

Małgorzata Braunek była wybitną polską aktorką filmową i teatralną. Zmarła 23 czerwca 2014 roku, została pochowana na Cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

Małgorzata Braunek urodziła się 30 stycznia 1947 roku w Szamotułach. Aktorka została wychowana w tradycji luterańskiej, z którą związana była jej matka. Ojciec aktorki - oficer kawalerii i rotmistrz - był katolikiem.

Była absolwentką XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie. W 1969 roku rozpoczęła studia na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Na dużym ekranie zadebiutowała w 1967 roku w filmie "Skok" Kazimierza Kutza. W produkcji tej wystąpiła wspólnie z Danielem Olbrychskim i Marianem Opanią. W tym samym czasie wystąpiła także w "Żywocie Mateusza" i "Wycieczce w nieznane". Na przełomie lat 60. i 70. Małgorzata Braunek została dostrzeżona i zaangażowana przez Andrzeja Wajdę do takich produkcji, jak: "Polowanie na muchy" i "Krajobraz po bitwie".

W 1970 roku młoda aktorka została wyróżniona jako Gwiazda Sezonu Filmowego. Jednak największą popularność i uznanie przyniosły Małgorzacie Braunek role Oleńki w "Potopie" (1974) oraz Izabeli Łęckiej w "Lalce" (1978).

Małgorzata Braunek była także aktorką teatralną. W latach 1971 - 1974 występowała na deskach Teatru Narodowego w Warszawie, a także Teatru Dramatycznego w Warszawie.

W latach 80. zrezygnowała z aktorstwa. Do zawodu powróciła w 2001 roku. Cztery lata później za rolę w "Tulipanach" Jacka Borcucha dostała nagrodę Orła dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Wystąpiła w ponad dwudziestu filmach, między innymi w: "Ruchomych piaskach", "Oxygen", "Wielkim układzie", "Smudze cienia", czy "Z miłości". W ostatnich latach widzowie mogli oglądać ją w popularnym serialu "Dom nad rozlewiskiem".

W 2014 roku Małgorzata Braunek została uhonorowana złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W tym samym roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i społecznej oraz za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Małgorzata Braunek zmarła 23 czerwca 2014 roku. Została pochowana na Cmentarzu ewangelicko - augsburskim w Warszawie.

Źródło: wikipedia.pl, filmweb.pl, filmpolski.pl, tvn24.pl,

Fot. udostępnione przez użytkownika Artur Andrzej, na wikipedia.pl 28.10.2012 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

 • wyślij

Komentarze

 • Avatar
  Budniak
  01.08.2014r.

  była wspaniałą aktorką polskiego kina