Polskie-Cmentarze.pl

Gabriela Kownacka

  • Urodzony(-a): 25 Maj 1952 (w Wrocław)
  • Zmarł(-a): 30 Listopad 2010 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Gabriela Kownacka

Gabriela Kownacka była polską aktorką teatralną i telewizyjną. W latach 1999 – 2008 występowała na deskach Teatru Narodowego w Warszawie.

Gabriela Kownacka urodziła się 25 maja 1952 roku we Wrocławiu.

W 1971 roku ukończyła III LO we Wrocławiu i zdała maturę. W tym samym roku dostała się na wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Będąc na pierwszym roku studiów zagrała rolę Zosi w Weselu Andrzeja Wajdy.

Dyplom ukończenia PWST otrzymała w 1975 roku, z tytułem magister sztuki aktor dramatyczny. W tym samym roku zaangażowała się do Teatru Kwadrat w Warszawie, gdzie zadebiutowała tytułową rolą w sztuce Pepsie, Pierrette Bruno w reżyserii twórcy i dyrektora tego teatru Edwarda Dziewońskiego. W tym samym roku w Teatrze Telewizji zagrała rolę Maggie w sztuce Arthura Millera "Po upadku" w reżyserii Andrzeja Łapickiego.

W 1977 roku Gabriela Kownacka otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rolę Maggie i hrabianki Rity w "Trędowatej" Jerzego Hoffmana. W 1979 roku uzyskała tytuł Gwiazdy Filmowego Sezonu podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie za rolę Anity w komedii muzycznej "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy".

W 1978 roku Gabriela Kownacka otrzymała od Erwina Axera propozycję angażu do Teatru Współczesnego w Warszawie, a potem w 1983 roku od Jerzego Grzegorzewskiego, który tworzył zespół po objęciu dyrekcji Teatru Studio w Warszawie.

W 1983 roku aktorka urodziła syna Franciszka. W 1998 roku, jeszcze jako aktorka Teatru Studio, zagrała gościnnie w Teatrze Narodowym rolę siostry Dory w Halce Spinozie według Witkacego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Rok później rozpoczęła współpracę z Teatrem Narodowym.

Wystąpiła w ponad 60 rolach Teatru Telewizji i zagrała w ponad 40 spektaklach teatralnych w całym kraju.

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 22 sierpnia 2005 roku za zasługi w pracy artystycznej została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. W tym samym roku podczas Festiwalu Dobrego Humoru otrzymała statuetkę "Melonika" dla najlepszej aktorki komediowej.

W 2006 roku odcisnęła swoją dłoń na Bursztynowej Promenadzie Gwiazd podczas Festiwalu Gwiazd w Gdańsku.

Gabriela Kownacka zmarła 30 listopada 2010 roku w Warszawie. Została pochowana na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

Źródło: www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Grażyny Gudejko, wikipedia.pl 06.05.2007 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze