Polskie-Cmentarze.pl

Zula Pogorzelska

  • Urodzony(-a): 01 Styczeń 1896 (w Eupatoria)
  • Zmarł(-a): 10 Luty 1936 (w Wilno)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Zula Pogorzelska

Zula Pogorzelska była polską śpiewaczką, aktorką filmową, teatralną i tancerką kabaretową. Zmarła w 1936 roku, została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Zula Pogorzelska urodziła się w 1896 lub 1898 roku w Eupatorii. Ukończyła gimnazjum w Sewastopolu. W 1915 roku zaczęła śpiewać w chórze parafialnym w Zielonym Gaju pod Charkowem. Podobno, brała także udział w tamtejszych przedstawieniach teatru amatorskiego. Dwa lata później zaczęła występować w rosyjskich kabaretach.

Na początku 1919 roku Zula Pogorzelska przyjechała do Warszawy. W maju tego samego roku zadebiutowała na deskach teatru Bagatela, gdzie została zauważona przez Jerzego Boczkowskiego i zaproszona do współpracy z teatrem Qui Pro Quo. Już po kilku miesiącach zadebiutowała na scenie Qui Pro Quo, występując z wybitnym aktorem Józefem Ursteinem i Marią Chaveau. Brała udział w skeczach, a także jednoaktowych operetkach. Recenzenci zachwycali się jej występem w operetce "Pomponette", gdzie zagrała tytułową rolę.

Niestety, kariera operetkowa Zuli Pogorzelskiej została przerwana z powodu nieudanej operacji strun głosowych. W wyniku zabiegu, głos artystki zmienił się z sopranu na "głos z charakterystyczną chrypką". Co ważne, Zula Pogorzelska uczyniła z chrypki swój atut i część swojego image'u.

Z teatrem Qui Pro Quo występowała na stałe do 1925 roku. Ponadto, współpracowała z takimi teatrami, jak Perskie Oko, czy Teatr Nowości. Występowała na deskach teatrów Lublinie, Wilnie, czy Białymstoku. 

Zula Pogorzelska była ulubienicą publiczności, a recenzenci nazywali ją "Polską Mistinguett" (francuska pieśniarka). Warto również podkreślić, że artystka wyróżniała się nieprzeciętną urodą. Podobno, mężczyźni zachwycali się pięknymi nogami wokalistki.

Pod koniec lat 20. wykonała tango "Mały gigolo", które przeszło do historii. Na scenie Qui Pro Quo wystąpiła z manekinem, ubranym w smoking i ustami pomalowanymi jaskrawym kolorem.

W repertuarze Zuli Pogorzelskiej dominowały piosenki komiczne oraz sentymentalne. Teksty do jej piosenek pisali między innymi: Julian Tuwim, Marian Hemar, czy Andrzej Włast.

Zula Pogorzelska była nowatorką w dziedzinie choreograficznej. To ona w 1926 roku na scenie teatrzyku Perskie Oko wykonała charleston.

Zula Pogorzelska zmarła 10 lutego 1936 roku w Wilnie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: T. Mościcki culture.pl, wikipedia.pl,

Fot. udostępnione 07.01.2013 na commons.wikimedia.org.

Wirtualna świeczka

Galeria

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze