Polskie-Cmentarze.pl

Władysław Hańcza

  • Urodzony(-a): 18 Maj 1905 (w Łódź)
  • Zmarł(-a): 19 Listopad 1977 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Władysław Hańcza

Władysław Hańcza był wybitnym aktorem, cenionym reżyserem, a także pedagogiem. Widzowie zapamiętali go jako odtwórcę roli Kargula w kultowej polskiej komedii. Zmarł w 1977 roku, został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Władysław Hańcza urodził się 18 maja 1905 roku w Łodzi. W 1924 roku zdał maturę w łódzkim Gimnazjum Humanistycznym im. ks. I. Skorupki, a następnie rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Poznańskim. W 1927 roku rozpoczął naukę w Szkole Dramatycznej przy Teatrze Polskim w Poznaniu, statystując także na scenie.

27 listopada 1927 roku Władysław Hańcza zadebiutował jako aktor, wcielając się w rolę Hermesa w przedstawieniu "Noc listopadowa", wystawianym w Teatrze Polskim. W czerwcu 1929 roku artysta zdał egzamin eksternistyczny ZASP - u.

Do 1930 roku występował w poznańskim Teatrze Polskim, a następnie współpracował z Teatrem Śląskim w Katowicach (1930-1931), Teatrem Miejskim w Toruniu (1931-1932) i Teatrem Stanisławy Wysockiej w Łodzi (1932-1933). Podczas wojny pracował w Warszawie jako magazynier i konwojent. Ponadto, brał udział w konspiracyjnych programach poetyckich.

Po zakończeniu wojny występował na deskach Teatru Polskiego w Warszawie, Miejskich Teatrów Dramatycznych w Krakowie i Teatru Polskiego w Warszawie. W latach 1952 - 1955 pełnił funkcję kierownika artystycznego Teatru Ludowego.

W 1947 roku Władysław Hańcza zadebiutował jako reżyser teatralny. Uprawnienia reżyserskie zdobył dwanaście lat później. Władysław Hańcza był także wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W 1949 roku zorganizował i prowadził Szkołę dla Instruktorów Teatrów Ochotniczych.

Jednak to role filmowe przyniosły aktorowi największą sympatię wśród widzów i uznanie krytyków. Jako aktor filmowy zadebiutował w 1946 roku (premiera filmu odbyła się dopiero w 1957 roku) rolą byłego obozowego kapo Filipa w filmie "Dwie godziny".

Władysław Hańcza zagrał w około czterdziestu filmach i serialach telewizyjnych. Zwykle obsadzany był w rolach drugoplanowych, jednak widzowie zapamiętywali jego "wyrazistą sylwetkę, dykcję i charakterystyczny głos". Największą sławę i sympatię widzów zyskał wcielając się w rolę Władysława Kargula w komediowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Innymi wielkimi rolami Władysława Hańczy były role: Macieja Boryny w serialu "Chłopi" Jana Rybkowskiego oraz Janusza Radziwiłła w "Potopie" Jerzego Hoffmana.

Władysław Hańcza zmarł 19 listopada 1977 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: filmweb.pl, filmpolski.pl, wikipedia.pl.

Wirtualna świeczka

Galeria

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze