Polskie-Cmentarze.pl

Witold Elektorowicz

  • Urodzony(-a): 10 Maj 1892 (w Stanisławów)
  • Zmarł(-a): 11 Marzec 1968 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Witold Elektorowicz

Witold Elektorowicz był polskim śpiewakiem, aktorem, a także kompozytorem.

Witold Elektorowicz urodził się 10 maja 1892 roku w Stanisławowie. Prawdopodobnie swój debiut odnotował w noc sylwestrową roku 1909/1910, kiedy wystąpił wspólnie z warszawskim kabaretem "Momus". Natomiast, według innych źródeł, Witold Elektorowicz na scenie zadebiutował w 1913 roku.

W latach 1917 - 1921, jako piosenkarz oraz kompozytor, współpracował z teatrem "Czarny Kot" w Warszawie. W okresie międzywojennym występował w kawiarni "Ziemiańska" w Łodzi - śpiewał, komponował, akompaniował na fortepianie.

Witold Elektorowicz zodbył ogromną popularność w czasie okupacji. Wtedy to występował w warszawskich kawiarniach, a także domach prywatnych, gdzie śpiewał piosenki patriotyczne. Co ciekawe, Witolda Elektorowicza nazywano "trubadurem Warszawy".

W 1962 roku Witold Elektorowicz wystąpił w filmie "Spotkanie w Bajce" w reżyserii Jana Rybkowskiego. Witold Elektorowicz skomponował między innymi "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte" do wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W 1952 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki "za piosenki i przyśpiewki skomponowane w związku ze Zlotem Młodych Przodowników Pracy w Warszawie".

Witold Elektorowicz zmarł 11 marca 1968 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim Starym w Warszawie.

Źródło: www.filmpolski.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 20-32; autorstwa Władysława Miernickiego, udostępnione na www.wikipedia.pl 06.04.2011 przez Tomasza Wachowskiego.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze