Polskie-Cmentarze.pl

Lucyna Winnicka

  • Urodzony(-a): 14 Lipiec 1928 (w Warszawa)
  • Zmarł(-a): 22 Styczeń 2013 (w Palmiry)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Lucyna Winnicka

Lucyna Winnicka była wybitną aktorką filmową i teatralną. Jedna z najpopularniejszych aktorek lat 60. i 70., nazywana "muzą Kawalerowicza". Lucyna Winnicka zmarła w 2013 roku, została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Lucyna Winnicka urodziła się14 lipca 1928 roku w Warszawie. W 1950 roku uzyskała dyplom Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Trzy lata później ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. 

Jej debiutem filmowym była rola w filmie "Pod gwiazdą frygijską" Jerzego Kawalerowicza.

Do 1974 roku Lucyna Winnicka występowała na scenach teatrów w Szczecinie i Warszawie. Sławę i uznanie przyniósł jej udział w takich filmach, jak "Matka Joanna od Aniołów", "Sam pośród miasta" oraz "Pociąg". Dzięki rolom w tych produkcjach, aktorka zyskała miano ikony polskiego kina.

Za rolę Marty w "Pociągu" Lucyna Winnicka została nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

W latach 60. Lucyna Winnicka wystąpiła w kilku filmach kostiumowych. Wcieliła się w postać księżnej Anny Danuty w "Krzyżakach" Aleksandra Forda (1960), Eleonory w "Godzinie pąsowej róży" Haliny Bielińskiej (1963), a także Hanki w "Pamiętniku pani Hanki" Stanisława Lenartowicza (1963).

Karierę aktorską zakończyła w II połowie lat 70. Zajmowała się dziennikarstwem i publicystyką. Była autorką wielu reportaży z podróży, między innymi do Indii, czy Tajlandii.

Co ciekawe, Lucyna Winnicka była założycielką Akademii Życia, którą prowadziła przez ponad 10 lat, ucząc medycyny niekonwencjonalnej, filozofii i medycyny Dalekiego Wschodu.

Wydała książki "Podróż dookoła świętej krowy" oraz "W poczekalni nieba".

Prywatnie, Lucyna Winnicka była żoną Jerzego Kawalerowicza.

Lucyna Winnicka zmarła 22 stycznia 2013 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: culture.pl, wikipedia.pl, filmweb.pl.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze