Polskie-Cmentarze.pl

Kazimiera Iłłakowiczówna

  • Urodzony(-a): 06 Sierpień 1892 (w Wilno)
  • Zmarł(-a): 16 Luty 1983 (w Poznań)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Kazimiera Iłłakowiczówna

Kazimiera Iłłakowiczówna była wybitną polską poetką, tłumaczką, dramaturgiem, osobistym sekretarzem Józefa Piłsudskiego. Zmarła w 1983 roku, została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Kazimiera Iłłakowiczówna urodziła się 6 sierpnia 1892 roku w Wilnie. Początkowo, uczyła się w domu, później w Warszawie, a maturę zdała w Petersburgu. W latach 1908 - 1909 studiowała na kolegium dla cudzoziemek w Oksfordzie. Rok później rozpoczęła studia polonistyczne i anglistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Lata 1915 - 1917, Kazimiera Iłłakowiczówna spędziła na froncie jako sanitariuszka w armii rosyjskiej. W 1918 roku wróciła do Polski, gdzie aż do wybuchu II wojny światowej pracowała w ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 1926 roku polska pisarka została oddelegowana do Ministerstwa Spraw Wojskowych, gdzie zajmowała stanowisko osobistego sekretarza Józefa Piłsudskiego.

W latach 1936 - 1938 polska pisarka odbyła europejskie tournée z wykładami o marszałku Piłsudskim. W 1939 roku Iłłakowiczówna wyjechała do Rumunii. Po ośmiu latach wróciła do Polski i zamieszkała w Poznaniu.

Kazimiera Iłłakowiczówna swoją przygodę z literaturą rozpoczęła jako kilkuletnia dziewczynka. Jednak publicznie zadebiutowała w 1904 roku, mając zaledwie 17 lat. Wtedy to na łamach "Tygodnika Ilustrowanego" ukazał się wiersz jej autorstwa "Jabłonie". Trzy lata później ukazał się jej pierwszy tom wierszy "Ikarowe loty".

Warto podkreślić, że Kazimiera Iłłakowiczówna należała do grona najwybitniejszych postaci polskiego życia literackiego, nie tylko międzywojennego. Co ciekawe, jej twórczość przypada na trzy epoki literackie - zadebiutowała w Młodej Polsce, apogeum kariery przypada na dwudziestolecie międzywojennym, a schyłek kariery literackiej datuje się na lata 60. ubiegłego stulecia.

Kazimiera Iłłakowiczówna była ceniona za "wyrazistą osobowość, inteligencję, siłę woli, elegancję, a także za pewną kapryśność i nieprzewidywalność w kontaktach z ludźmi".

Polska pisarka tworzyła przede wszystkim wiersze, ale pisała również dla dzieci - zarówno poezję, jak i prozę. Była znana również jako tłumaczka dzieł z języka angielskiego, rosyjskiego, rumuńskiego, węgierskiego.

Kazimiera Iłłakowiczówna zmarła 16 lutego 1983 roku w Poznaniu. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: culture.pl, klp.pl, wikipedia.pl,

Fot. udostępnione przez użytkownika Szczebrzeszynski na wikipedia.pl 10.04.2009.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze