Polskie-Cmentarze.pl

Karin Stanek

  • Urodzony(-a): 18 Sierpień 1943 (w Bytom)
  • Zmarł(-a): 15 Luty 2011 (w Wolfenbuttel)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Karin Stanek

Karin Stanek była jedną z najpopularniejszych piosenkarek lat 60., nazwana przez Mariana Lichtmana "pierwszą polską rokendrolówą". Uwielbiana za swoją charyzmę i energię, jaką przekazywała na scenie. Jej piosenki, np. "Jedziemy autostopem", czy "Chłopiec z gitarą" śpiewała niemal cała Polska.

Karin Stanek urodziła się 18 sierpnia 1943 roku w Bytomiu (rok urodzin nie jest jednak jednoznacznie potwierdzony). Pochodziła z biednej rodziny górniczej. Dlatego też, po ukończeniu siódmej klasy, zatrudniła się jako goniec w Przedsiębiorstwie Instalacyjnym Przemysłu Węglowego.

Karin Stanek była muzycznym samoukiem. Po pracy śpiewała w domach kultury, uczyła się gry na gitarze. Karierę muzyczną rozpoczynała w amatorskich zespołach młodzieżowych, działających na Śląsku.

W 1961 roku została zakwalifikowana do konkursu piosenki, organizowanego przez Polskie Radio. W marcu 1962 roku Karin Stanek zadebiutowała na scenie, wykonując piosenkę "Jimmy Joe". Piosenką tą wygrała konkurs "Czerwono-Czarni szukają młodych talentów", zostając tym samym wokalistką wokalistką grupy. Kilka miesięcy później młoda piosenkarka zakwalifikowała się do finałowej dziesiątki I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i wystąpiła z Czerwono-Czarnymi na Festiwalu w Sopocie.

W 1963 roku Karin Stanek wzięła udział w I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonała takie piosenki, jak: "Malowana lala", "Autostop" i "Chłopiec z gitarą". W latach 60. wokalistka wraz z grupą Czerwono-Czarni odnosiła ogromne sukcesy na festiwalach w Sopocie i Opolu. Wspólnie z zespołem występowała w wielu europejskich krajach, a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

W 1969 roku rozstała się z zespołem, jednak nie zrezygnowała z kariery muzycznej. Po odejściu z zespołu, Karin Stanek występowała sama oraz z takimi zespołami, jak The Samuels, czy Schemat. 

W 1976 roku wyjechała z Polski do Niemiec. Dopiero po 15 latach odwiedziła Polskę, występując na koncercie, poświęconym legendom polskiego rocka w Operze Leśnej w Sopocie.

Karin Stanek zmarła 15 lutego 2011 roku.

Źródło: wikipedia.pl, kultura.newsweek.pl, culture.pl.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze