Polskie-Cmentarze.pl

Jerzy Kamas

  • Urodzony(-a): 08 Lipiec 1938 (w Łódź)
  • Zmarł(-a): 23 Sierpień 2015 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Jerzy Kamas

Jerzy Kamas, pamiętny Stanisław Wokulski z serialowej "Lalki" (1977).

Pochodził z Łodzi, był absolwentem tamtejszej Szkoły Filmowej, w tymże mieście zaczynał karierę (szekspirowski Romeo u boku Poli Raksy w Teatrze Powszechnym, 1964). Po trzyletnim epizodzie w Teatrze Słowackiego w Krakowie grał na scenach Warszawy - najpierw w Narodowym u Adama Hanuszkiewicza, a od 1971 r. - w Ateneum.

W Narodowym był m.in. Klaudiuszem, gdy Hamleta grał Daniel Olbrychski (1970), i Carem w "Kordianie" (1970) Słowackiego, gdy Kordianem był Andrzej Nardelli. W Ateneum zagrał m.in. tytułową rolę w "Fantazym" (1973) w reż. Macieja Prusa ("Nie był ani egzaltowany, ani kabotyński, ani neurasteniczny, ani zniewieściały - przeciwnie - zagrał interesującego mężczyznę, światowca, bardziej intelektualistę niż poetę" - pisała Irena Bołtuć) czy Willy'ego Lomana w "Śmierci komiwojażera" Arthura Millera (1992) w reż. Feliksa Falka.

Jego aktorstwo było oszczędne. Prezencja i głos predysponowały go do ról władców i arystokratów, jak choćby car Mikołaj I w serialu "Wielka miłość Balzaka" (1973) Wojciecha Solarza.

W kinie grał u wybitnych reżyserów, choć rzadko główne role, m.in. u Wajdy ("Pierścionek z orłem w koronie"), Konwickiego ("Dolina Issy"), Kieślowskiego ("Bez końca"), Kutza ("Wkrótce nadejdą bracia"), Janusza Majewskiego ("Królowa Bona") i Antczaka ("Noce i dnie").

Nagrodę aktorską w Gdyni dostał za rolę w "Kratce" (1996) Pawła Łozińskiego - grał emeryta, który walczy z 10-latkiem o 500-frankowy banknot leżący w studzience kanalizacyjnej.

Źródło: http://wyborcza.pl/1,75475,18616578,jerzy-kamas-nie-zyje-aktor-mial-77-lat.html#ixzz3qzMBgOFl

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze