Polskie-Cmentarze.pl

Jarema Stępowski

  • Urodzony(-a): 15 Styczeń 1925 (w Warszawa)
  • Zmarł(-a): 11 Styczeń 2011 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Jarema Stępowski

Jarema Stępowski był polskim aktorem filmowym, teatralnym i estradowym, piosenkarzem, a także pedagogiem. Występował w Kabarecie Starszych Panów. Zmarł w 2001 roku, został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Jarema Stępowski urodził się 15 stycznia 1925 roku w Warszawie. W 1947 roku rozpoczął studia w Szkole Teatralnej w Warszawie, jednak po dwóch latach przerwał studia i wyjechał do Teatru w Świdnicy. 

Jarema Stępowski znany jest przede wszystkim jako artysta, dla którego najważniejsza była estrada. Stworzył wiele piosenek, nawiązujących tematycznie i językowo do folkloru warszawskiego. W takich utworach, jak "Księżyc frajer", czy "Taksówkarz warszawski" stworzył charakterystyczną stylizację warszawskiego folkloru.

Występował w Kabarecie Starszych Panów, gdzie wykonywał piosenki wspólnie z Jeremim Przyborą.

Jarema Stępowski wystąpił w ponad 20 filmach, między innymi w: "Nikodem Dyzma", "Ostrożnie, Yeti!", "Upał", "Awantura o Basię". W znanym polskim serialu "Wojna domowa" wcielił się charakterystyczną postać mężczyzny, zbierającego suchy chleb dla konia.

Występował na deskach teatrów w całej Polsce. Współpracował między innymi z: Teatrem im. Węgierki w Białymstoku, Teatrem Nowym w Warszawie, Teatrem Satyryków w Łodzi, Teatrem Komedia w Warszawie, Teatrem Ludowym w Warszawie.

Jarema Stępowski zmarł 11 stycznia 2001 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: filmpolski.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Cezarego p, udostępnione na wikipedia.pl 22.05.2008 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze