Polskie-Cmentarze.pl

Henryk Baranowski

  • Urodzony(-a): 09 Luty 1943 (w Tarnopol)
  • Zmarł(-a): 27 Lipiec 2013 (w Brwinów)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Died

Henryk Baranowski był wybitnym polskim reżyserem teatralnym, scenarzystą i aktorem. Zmarł w 2013 roku, został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Henryk Baranowski urodził się 9 lutego 1943 roku w Tarnopolu. W 1968 roku ukończył Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, a kilka lat później (1973) Wydział Reżyserski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Henryk Baranowski jest autorem wielu znanych i cenionych spektakli teatralnych oraz operowych, wystawianych nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Do jego największych sukcesów reżyserskich zaliczyć można "Dziady" w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie, "Dzień dobry i do widzenia", czy "Zamek".

W latach 1980 - 1992 w Berlinie Zachodnim założył i prowadził Transformtheater. W 1993 roku został dyrektorem Teatru Małego w Warszawie. W latach 2003 - 2007 pełnił funkcję dyrektora Teatru Śląskiego w Katowicach. Ponadto, reżyserował słuchowiska Teatru Polskiego Radia.

W 2004 roku Henryk Baranowski wystawił w Nowosybirskim Teatrze Opery i Baletu "Życie z idiotą" Alfreda Schnittkego, które otrzymało Wszechrosyjską Maskę Operową dla najlepszego przedstawienia operowego w Rosji.

Współpracował z Teatrem Telewizji, dla którego wyreżyserował między innymi "Noc jest matką dnia", czy "Świętą wiedźmę".

Henryk Baranowski dał się również poznać jako aktor. Pojawił się w takich produkcjach, jak "Róża Luksemburg", czy "Pan Tadeusz", gdzie wystąpił w rolach epizodycznych. Natomiast główną rolę zagrał w "Dekalogu I" Krzysztofa Kieślowskiego.

Henryk Baranowski zmarł 27 lipca 2013 roku w Brwinowie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: filmpolski.pl, wikipedia.pl, henrykbaranowski.pl.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze