Polskie-Cmentarze.pl

Daria Trafankowska

  • Urodzony(-a): 05 Styczeń 1954 (w Poznań)
  • Zmarł(-a): 09 Kwiecień 2004 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Daria Trafankowska

Daria Trafankowska była polską aktorką telewizyjną i teatralną, lektorką, a także dziennikarką radiową.

Daria Trafankowska urodziła się 5 stycznia 1954 roku w Poznaniu. Zawodu aktorskiego uczyła się na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dyplom odebrała w 1979 roku. Pracowała jako adeptka w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.

Aktorka współpracowała z wieloma teatrami. Już po ukończeniu studiów związała się z teatrami w Warszawie. W 1981 roku, kiedy zaprzestała grać w Teatrze Narodowym, rozpoczęła swoją aktorską przygodę w Teatrze Powszechnym. W latach 1995 – 1999, wraz z aktorem Januarym Brunovem, prowadziła teleturniej edukacyjny dla dzieci „Szalone liczby”.

Daria Trafankowska, w środowisku filmowym, była aktorką cenioną i lubianą. Na planie nazywano ją „Duśka” lub „Matka Boska Trafankowska”. Była osobą zawsze uśmiechniętą, pełną energii i zapału do tworzenia nowych rzeczy. Ponadto była kobietą niezwykle pomocną, pomagała wszystkim, kto tylko poprosił o jakiekolwiek wsparcie. Należy podkreślić, że za tę pomoc nie oczekiwała nic w zamian, ani podziwu, ani rekompensat. Pomagała bezinteresownie, z dobroci serca.

Aktorka brała udział w wielu produkcjach filmowych, serialowych, czy teatralnych. Widzowie mogli podziwiać grę aktorską Trafankowskiej w takich filmach, jak: „Zdjęcia próbne” (1976), „Roman i Magda” (1978), „Noc poślubna w biały dzień” (1982), „Cudowne dziecko” (1986), „Tato” (1995), czy „Moja Angelika” (1999).

Występowała także w kilku serialach, np.: „Polskie drogi” (1976), kultowy „Dom” (1980-2000), czy „Policjanci” (1999). Pod koniec życia wcieliła się w postać siostry oddziałowej, Danusi Dębskiej, w znanym serialu „Na dobre i na złe”. Ostatni raz zagrała w nim 1 marca 2004 roku.

Daria Trafankowska, na deskach teatralnych pojawiała się w przedstawieniach, np.: „Ferdydurke”, „Wariacje Goldbergowskie”, czy „Wesele”.

Karierę artystyczną przerwała choroba. Aktorkę „zaatakował” nowotwór trzustki. Mimo leczenia, nie udało się wygrać walki o życie.

Daria Trafankowska zmarła 9 kwietnia 2004 roku w Warszawie. Została pochowana 15 kwietnia 2004 roku na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.  

Na koniec warto także dodać, że podczas choroby Darii Trafankowskiej, grupa Jej przyjaciół zainicjowała zbiórkę pieniędzy na leczenie aktorki. Jej ostatnią wolą było utworzenie Fundacji, która za swój główny cel obierze pomoc, nie tylko finansową, ciężko chorym ludziom.

W ten sposób powstała Fundacja im. Darii Trafankowskiej, która wspiera artystów w walce o ich zdrowie i życie. Jest to jedyna tego typu fundacja, która pomaga środowisku artystycznemu, a także osobom, związanym ze sceną.

Działalność Fundacji wspierają mi.in.: Krystyna Janda, Małgorzata Kożuchowska, Katarzyna Herman, Edyta Olszówka, Maja Ostaszewska, Małgorzata Foremniak, czy Magdalena Cielecka

Źródło: www.filmweb.pl, www.fundacjadaria.org, www.filmpolski.pl, www.gala.pl,

Fot. autorstwa Sławka, udostępnione na www.wikipedia.pl 14.08.2007, na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze