Polskie-Cmentarze.pl

Danuta Rinn

  • Urodzony(-a): 17 Lipiec 1936 (w Kraków)
  • Zmarł(-a): 19 Grudzień 2006 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Danuta Rinn

Danuta Rinn była znaną i cenioną piosenkarką i aktorką. Zmarła w 2006 roku, została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Danuta Rinn urodziła się 17 lipca 1936 roku w Krakowie jako Danuta Smykla. Ukończyła szkołę muzyczną w Krakowie. Studiowała na Wydziale Kompozycji Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Podczas studiów współpracowała ze szkołą tańca Mariana Wieczystego i Rozgłośnią Krakowską Polskiego Radia jako pianistka i akompaniatorka. Ponadto, współpracowała z Teatrem na Wozie i kabaretem Centuś jako piosenkarka. W 1945 roku występowała z zespołem jazzowym Atom.

W 1963 roku Danuta Rinn przeprowadziła się do Warszawy, gdzie rozpoczęła karierę piosenkarki. Rok później wzięła ślub z Bogdanem Czyżewskim, z którym śpiewała w duecie. Małżeński duet zyskał ogromną popularność. W 1964 roku duet otrzymał nagrodę na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Jednak kiedy w 1974 roku małżeństwo rozpadło się, piosenkarka rozpoczęła karierę solową.

W latach 1974 - 1979 artystka współpracowała z Teatrem na Targówku w Warszawie, a także z Kabaretem pod Egidą. W czasie stanu wojennego Danuta Rinn brała udział w recitalach poetyckich, organizowanych przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Koncertowała w Polsce, a także za granicą, między innymi w: Bułgarii, Szwajcarii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Do najbardziej znanych utworów Danuty Rinn należą: "Gdzie ci mężczyźni", "Gdyby choć raz", "Polskie skrzydła", czy "Tyle wdzięku".

Karierę aktorską rozpoczęła na początku lat 70. Wystąpiła w takich produkcjach, jak: "Zazdrość i medycyna", "Kariera Nikosia Dyzmy", "Nagrody i odznaczenia". Danuta Rinn występowała także w polskich serialach, np. "Samo Życie", "Adam i Ewa", czy "Niania".

W II połowie lat 70. artystka występowała w radiowej audycji "60 minut na godzinę", grając wspólnie z Andrzejem Zaorskim i Marianem Kociniakiem w cyklicznym słuchowisku "Przygody radiowych piratów".

Danuta Rinn za interpretację piosenki "Gdzie ci mężczyźni" otrzymała Nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Opola na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole '75. W 1993 roku otrzymała nagrodę Złoty Mikrofon AKG w 1993.

Danuta Rinn zmarła 19 grudnia 2006 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: filmpolski.pl, filmweb.pl, wikipedia.pl,

Fot. Marek Grotowski - Dziennik Dolnośląski nr 135, 30 IV 1991, fot. udostępnione na commons.wikimedia.org .

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze