Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Poniedziałek 17.02.2014, godz. 09:52Zmarła Nina Polan

Zmarła Nina Polan

16 lutego 2014 roku w Nowym Jorku zmarła polska aktorka, reżyser teatralna, dyrektorka Polskiego Instytutu Teatralnego w Stanach Zjednoczonych, Nina Polan. Była znana z działalności na rzecz propagowania kultury polskiej za granicą.

Nina Polan urodziła się 30 listopada 1927 roku w Berlinie jako Janina Katelbach. Dzieciństwo spędziła w Wilnie i Warszawie. Ukończyła Królewską Akademię Sztuki Dramatycznej w Londynie. Debiutowała na deskach Teatru Dramatycznego w Londynie.

Występowała na deskach Polskiego Teatru Dramatycznego w Londynie, Teatru Polskiego w Londynie, a także Teatru Nowego w Londynie. Po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych występowała na Broadwayu, między innymi w słynnym Teatrze La MaMa.

W latach 70. Nina Polan rozpoczęła współpracę z Polskim Instytutem Teatralnym w Nowym Jorku.

Nina Polan wyreżyserowała i wystąpiła w wielu spektaklach teatralnych. Gościła w teatrach na całym świecie, między innymi w Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, czy Stanach Zjednoczonych.

Nina Polan zmarła 16 lutego 2014 roku w Nowym Jorku.

Źródło: wikipedia.pl, film.onet.pl.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze