Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Wtorek 03.09.2013, godz. 16:21Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013

W dniach 6 - 8 września 2013 roku odbędzie Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013. To już trzecia edycja tego niezwykłego festiwalu, poświęconego pamięci wybitnego polskiego reżysera, Krzysztofa Kieślowskiego. Warto podkreślić, że pierwsza edycja, dedykowana Krzysztofowi Kieślowskiemu w 70. rocznicę urodzin i 15. rocznicę jego śmierci, odbyła się we wrześniu 2011 roku.

Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą takie gwiazdy filmu, jak Krystyna Janda, Cezary Pazura, Artur Barciś, Paweł Łoziński, czy Jacek Bławut.

Motywem przewodnim Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013 jest "miłość, wolność, samotność". Filmem, który będzie zaczątkiem dyskusji, a jednocześnie "osią całego festiwalu" jest druga część trylogii - "Biały".

Organizatorzy festiwalu opisują to niezwykłe wydarzenie jako "wydarzenie interdyscyplinarne, łączące w sobie formułę przeglądu filmowego, warsztatów twórczych, panelu dyskusyjnego, spektakli, wystaw i koncertów".

Podczas festiwalu odbędzie się około czterdziestu projekcji tych bardziej i mniej znanych filmów. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję obejrzeć takie produkcje, jak: "Kobieta samotna" Agnieszki Holland, "Królowa aniołów" Mariusza Grzegorzka, "Sto lat w kinie" Pawła Łozińskiego, czy "Moja ulica" Marcina Latałło.

W przerwach między filmami organizatorzy zaplanowali mnóstwo atrakcji. Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w panelach dyskusyjnych, Warsztatach Krytyki Filmowej, prowadzonych przez wybitnych filmoznawców, krytyków i dziennikarzy filmowych, a także warsztatach "Otwarte Drzwi do Kultury". Ponadto, podczas festiwalu odbędzie się wystawa plakatów filmowych z kolekcji Piotra Dąbrowskiego.

Na ostatni dzień Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013 zaplanowano wyjątkową atrakcję, a mianowicie monodram Krystyny Jandy "Ucho, gardło, nóż".

Krzysztof Kieślowski był jednym z najwybitniejszych twórców w historii polskiego kina, uznawany za jednego z najlepszych reżyserów na świecie. Za swoje filmy zdobywał najbardziej prestiżowe nagrody. Był nagradzany na festiwalach w Krakowie, Gdańsku, Moskiwe, Wenecji, czy Berlinie. Za film pt."Niebieski" otrzymał Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Za "Biały" - Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, a za "Czerwony" - nominację do Oscara, francuskiego Cezara i Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej BAFTA. "Krótki film o zabijaniu" został uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes, a "Krótki film o miłości" - Nagrodą Specjalną Jury w San Sebastian.

Krzysztof Kieślowski zmarł 13 marca 1996 roku. 19 marca 1996 został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: hommageakieslowski.pl, insitu.pl,

Fot. autorstwa Alberto Terrile, udostępnione na wikipedia.pl 14.02.2012 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze