Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Poniedziałek 02.02.2015, godz. 10:27Nie żyje Zbigniew Kurtycz

Zbigniew_Kurtycz

W sobotę 31 stycznia w wieku 95 lat zmarł Zbigniew Kurtycz - piosenkarz, kompozytor i gitarzysta

Zbigniew Kurtycz - był bardzo ważną postacią polskiej piosenki we wczesnych latach powojennych. Jak podkreśla Zbigniew Korpolewski, cieszył się on ogromną popularnością wśród młodzieży. - Pamiętam z moich studenckich czasów jego przyjazd do Poznania. Tłum fanów dosłownie oblegał samochód, którym przyjechał - opowiada w Jedynce artysta estradowy, aktor i reżyser.

Zbigniew Kurtycz wylansował wiele przebojów, na czele z "Cichą wodą". - Popularność tej piosenki trwała wiele lat. To był fenomen. Ale Zbigniew Kurtycz był także świetnym kompozytorem. Napisał takie piosenki jak "Wołam cię" i "Jadę do ciebie tramwajem" - wymienia Zbigniew Korpolewski.

Od 1966 roku Zbigniew Kurtycz tworzył duet, w życiu i na estradzie, z piosenkarką Barbarą Dunin. Współpracował również z Polskim Radiem (audycja "Podwieczorek przy mikrofonie"). W 1999 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2007 r. - Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Po śmierci piosenkarza Juliana Sztatlera prowadził w Warszawie kawiarnię muzyczną Pod Gwiazdami.
Był piłkarzem Pogoni Lwów (jako junior), wicemistrzem Polski juniorów w 1937.

Artysta zmarł w sobotę 31 stycznia w wieku 95 lat.

foto: PAP/Maciej Sochor
Źródło: http://www.polskieradio.pl/7/477/Artykul/1367097,Nie-zyje-Zbigniew-Kurtycz-Tuz-po-wojnie-byl-w-Polsce-awangarda-

Tagi: wybitny wybitny

Powrót

Dodaj Komentarz

 • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

  Kod zabezpieczający

  Odśwież

 • wyślij

Komentarze

 • Avatar
  Lech Dunin
  04.02.2015r.

  Basiu, razem z Teresą składamy Ci serdeczne wyrazy współczucia.