Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Poniedziałek 05.12.2011, godz. 15:17Pogrzeb świecki

Pogrzeb świecki

Pogrzeb świecki, czyli niereligijna ceremonia pogrzebowa, która często nazywana jest humanistyczną lub "szytą na miarę". Przyjrzyjmy się, czym jest pogrzeb świecki i pod jakimi aspektami różni się od pogrzebu katolickiego.

Ceremonia świecka charakteryzuje się bogatą obrzędowością, na którą składają się między innymi przemówienia, pochód żałobny, wystawienie zwłok na widok publiczny czy koncert muzyki poważnej.

Zamiast księdza - mistrz ceremonii

Pogrzeb świecki prowadzony jest przez mistrza ceremonii, a nie, jak w przypadku pochówku katolickiego - przez księdza. To mistrzowie ceremonii dbają o scenariusz, a także o odpowiedni przebieg pogrzebu. W Polsce jest ich około dwudziestu. Należy podkreślić, że osoby te nie mają święceń kapłańskich Natomiast zawodu można nauczyć się na specjalnym kursie, ale podobno nie ma wielu chętnych. Mistrz ceremonii swoją "pracę" zaczyna jeszcze przed pogrzebem. Do jego obowiązków należy bowiem rozmowa - wywiad z rodziną zmarłego, na podstawie której musi przygotować wspomnienie o nieboszczyku. Każde napisane przez mistrza ceremonii wspomnienie i pożegnanie zmarłego trafia do akceptacji rodziny. W czasie trwania pogrzebu, mistrz wygłasza wspomnienie o zmarłym, przygotowuje cały scenariusz uroczystości, a także kieruje nią. Podczas pogrzebu świeckiego, mistrz ceremonii ubrany jest w czarną togę, białe rękawiczki i plastron.

Wspomnienie o zmarłym

Najważniejszą częścią pogrzebu świeckiego jest wspomnienie osoby, która odeszła. Zgromadzeni na uroczystości bliscy zmarłego chcą oddać mu hołd, poprzez wspomnienie jego osoby, czynów czy zalet. Tekst pożegnania współtworzony jest przez bliskich nieboszczyka i mistrza, a wygłasza je mistrz ceremonii. Wspomnienie powinno być autentyczne, ale również delikatne, ma przekazać oraz przybliżyć zebranym to, co dla zmarłego było najważniejsze, czym się interesował, co go fascynowało, co kochał i co było jego pasją. Uczestnicząc w pogrzebie katolickim, raczej nie spotkamy się z tego typu pożegnaniem zmarłego.

Scenariusz pogrzebu świeckiego

Jak wygląda scenariusz pogrzebu świeckiego? Uroczystość rozpoczyna się akcentem muzycznym. Następnie odbywa się przywitanie żałobników, wygłoszenie wspomnienia o zmarłym oraz refleksje. Później następuje koncert okolicznościowy. Najczęściej jest to koncert muzyki klasycznej, wykonywany przez muzyków – na żywo. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie rodzina zmarłego zamiast muzyki poważnej "zamawia" ukochane piosenki osoby, która odeszła. Wtedy mistrzowie ceremonii odtwarzają (wtedy już z nośników dźwięku) ulubione utwory zmarłego, np. Elvisa Presleya, Louisa Armstronga czy też naszych rodzimych wykonawców. Co ciekawe, podczas uroczystości istnieje możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej, zawierającej np. zdjęcia zmarłego czy filmy z jego udziałem. Tak naprawdę nie ma z góry ustalonego scenariusza pogrzebu. Przebieg ceremonii może się zmieniać i dostosowywać odpowiednio do indywidualności osoby, która odeszła oraz do oczekiwań żałobników.

Świecka ceremonia pogrzebowa kończy się przejściem na cmentarz, gdzie następuje pożegnanie ze zmarłym, złożenie do grobu oraz podziękowanie dla wszystkich zgromadzonych.

Pogrzeb świecki skierowany jest do ateistów, agnostyków, a także do osób wierzących, które nie odnajdują się w dogmatach żadnego z funkcjonujących kościołów.

Ilość pochówków świeckich szacuje się od 2% do 4% wszystkich pogrzebów w Polsce.

Źródło: www.pogrzebyswieckie.pl, www.dziendobry.tvn.pl, www.tvn24.pl,

Fot. 1 aut. Rich Niewiroski Jr, udostępnione na commons.wikimedia.org 13.11.2006 na licencji Creative Commons,

Powrót