Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Środa 26.09.2012, godz. 11:57Niezidentyfikowane ludzkie szczątki na Kujawach

Odkryto ludzkie szczątki

Podczas budowy autostrady A-1 odnaleziono aż 57 grobów, pochodzących prawdopodobnie z X lub XI wieku. Na tę chwilę nie jest wiadome, czyje szczątki znajdują się w odnalezionych grobach.

Na ludzkie szczątki natrafiono w miejscowości Bodzia na Kujawach. Odnaleziono szczątki 14 mężczyzn, 21 kobiet, a także 14 dzieci. Najprawdopodobniej, osoby te nie pochodziły z terenów Kujaw. A świadczy o tym kilka faktów.

Odnalezione ciała pochowane były w drewnianych trumnach, których w tamtych czasach Słowianie nie używali do pochówku zmarłych. Zwyczaj chowania zmarłych w drewnianych trumnach pojawił się na naszych ziemiach znacznie później.

Ponadto, w odnalezionych grobach znajdowały się bardzo nietypowe przedmioty. Przykładem mogą być srebrne szkatułki, ozdobione wizerunkiem orła, który najprawdopodobniej stanowił symbol rodu, do którego należeli zmarli. Należy jednak podkreślić, że historycy nie spotkali się z takim herbem.

W jednym z grobów znajdował się srebrny miecz, który według naukowców nigdy nie został użyty podczas walki. Zdaniem archeologów mężczyzna, w grobie którego znaleziono miecz musiał być osobą o wysokim statusie społecznym, dlatego został pochowany z taką kosztownością. Dodatkowo, ustalono, że zmarły mógł być w wieku 20-30 lat. Szczątki, ułożone w kierunku północno-południowym, znajdowało się w pozycji embrionalnej. Takie ułożenie zmarłego było tradycyjnym rytuałem w Skandynawii. Stąd pojawia się hipoteza, że zmarły był Wikingiem.

Niestety, co do reszty odnalezionych ludzkich szczątków, nie udało się ustalić ich pochodzenia. Na terenie cmentarza, naukowcy odnaleźli elementy, należące do kultury pogrzebowej Słowian, Skandynawów, mieszkańców Bizancjum, czy Brytów.

Źródło: www.odkrywcy.pl,

Fot. autorstwa Nicholas A. Tonelli, udostępnione na commons.wikimedia.org 10.09.2012 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze