Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Wtorek 10.11.2015, godz. 16:31Dia de los Natitas - Dzień Czaszek w La Paz

Dzien_czaszek

Co roku, w tydzień po dobrze nam znanym Dniu Wszystkich Świętych, Boliwijczycy celebrują swoją odmianę święta zmarłych - Dia de los Natitas (Dzień Czaszek). W tym dniu setki ludzi przynoszą do kaplicy na cmentarzu w La Paz, trzymane w domach… ludzkie czaszki.

Zwykle pochodzą one ze starych opuszczonych cmentarzy, bo zgodnie z tradycją powinny one pochodzić od osób niespokrewnionych, jednak nierzadko zdarza się, że ludzie przechowują czaszki krewnych i przyjaciół.

Dzień Czaszek nawiązuje do prekolumbijskich zwyczajów traktujących czaszki jako trofea, symbolizujące śmierć i odrodzenie. Prawdopodobnie święto ma też związek z praktykowanym niegdyś zwyczajem spędzenia jednego dnia ze szczątkami bliskich w trzy lata po ich śmierci.

Kościół rzymskokatolicki traktuje to święto jako pogańskie, ale nie zabrania wiernym udziału w nim, a ci wciąż bardzo chętnie w nim uczestniczą prześcigając się w pomysłach na przystrojenie swoich martwych przyjaciół, którzy - jak wierzą - odwdzięczą im się przynosząc im szczęście i powodzenie.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/religia/dia-de-los-natitas-dzien-czaszek-w-la-paz/8y237 

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze