Polskie-Cmentarze.pl

ABC Pogrzebu

Czwartek 17.09.2009, godz. 14:25Wszystko, o czym powinniśmy wiedzieć, udając się do zakładu pogrzebowego

Article img

Aby zwrócić się do zakładu pogrzebowego z prośbą o pomoc w organizacji pogrzebu, trzeba mieć ze sobą kilka niezbędnych dokumentów. Są nimi:

  • karta zgonu osoby bliskiej,
  • dowód osobisty zmarłego, 
  • zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu, 
  • w przypadku, gdy zmarły był emerytem lub rencistą - ostatni odcinek świadczeń.

Posiadając te dokumenty, można udać się osobiście lub też zadzwonić do wybranego zakładu. Na naszej stronie internetowej, znajdziecie Państwo adresy różnych firm pogrzebowych wraz z opisem usług, które wykonują. Takie instytucje znajdują się także przy szpitalach, czy cmentarzach.

Pracownicy zakładu pogrzebowego przewiozą zwłoki do swojej chłodni lub kostnicy miejskiej. Pomogą także w załatwianiu wszelkich spraw formalno-prawnych, które wiążą się z pochówkiem. Na miejscu, wspólnie z rodziną ustalany jest termin pogrzebu lub kremacji, a także cmentarz oraz miejsce pochówku zmarłego. Ponadto wybierana jest trumna oraz rodzaj obrządku religijnego lub szczegóły pochówku świeckiego. Dodatkowo, przedstawiciele firmy pogrzebowej pomogą załatwić akt zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego, czy zasiłek pogrzebowy. Warto jednak podkreślić, że po dokumenty będziemy musieli udać się osobiście.

Pamiętać także należy o tym, by w momencie podpisywania umowy z zakładem pogrzebowym dokładnie wyszczególnić usługi, za które będziemy musieli zapłacić.  Zdarzają  się  bowiem  przypadki,  kiedy  rodzina  podpisuje  umowę  na  określonych warunkach, na konkretną kwotę, a później dostają od zakładu rachunek dwa razy większy. Tylko bliscy decydują o tym, z jakich usług firmy chcą skorzystać i za nie zapłacić. Można np. tylko zamówić przewóz zwłok, czy trumnę albo też zdecydować się na szerszy zakres usług, np. zlecić zakup ubrania dla zmarłego, wieńców, a także zamówienia nekrologów w prasie.

Rozliczenie z zakładem pogrzebowym może przyjmować różne formy. Można zapłacić całą należność gotówką, kartą lub przelewem. Istnieje także możliwość wystawienia firmie pogrzebowej specjalnego upoważnienia, na podstawie którego będzie mogła odebrać zapłatę z zasiłku pogrzebowego.

Są również i takie kwestie, których zakład pogrzebowy za nas nie zrobi. O sprawach nabożeństwa żałobnego, czy pochówku na cmentarzu wyznaniowym będziemy musieli rozmawiać bezpośrednio z księdzem. Podobnie jest, jeśli chodzi o wykup kwatery na cmentarzu komunalnym.

Powrót