Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Wtorek 06.05.2014, godz. 15:03Wampiryczne pochówki w Kamieniu Pomorskim?

Wampiryczne pochówki w Kamieniu Pomorskim?

Na terenie dawnego targowiska w Kamieniu Pomorskim odnaleziono pochówek wampiryczny. Odkrycia dokonano podczas wykonywania prac archeologicznych.

Według archeologów, odnaleziony pochówek posiada cechy, świadczące o tym, że wobec zmarłego mężczyzny stosowano zabiegi wampiryczne. Zmarłemu włożono w usta cegłówkę, a także przewiercono udo. Zdaniem naukowców, świadczy to o tym, że z jakiegoś powodu obawiano się nieboszczyka i zrobiono wszystko, aby nie powrócił on do świata ludzi pod postacią wampira.

W dawnych czasach stosowano także inne praktyki, uniemożliwiające przemianę zmarłego w wampira. Warto podkreślić, że według pogańskich wierzeń, zmarłym, którzy za życia postrzegani byli jako "niegodziwi", w dniu ich pogrzebu przekłuwano serce żelaznym lub drewnianym kołkiem. Najlepiej, jeśli był to kołek osinowym. Warto dodać, że wierzono, że osika posiada moc odpędzenia złych duchów.

Ponadto, trumny z "takimi" zmarłymi były dodatkowo zabezpieczane – zabijano je gwoździami. Wszystko po to, aby zmarły nie mógł wyjść z trumny o północy – już pod postacią wampira.

Źródło: kontakt24.tvn24.pl.

Tagi: pogrzeb pogrzeb , zmarły zmarły

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze