Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Poniedziałek 17.06.2013, godz. 12:53Macewy, z których zbudowano most wrócą na cmentarz

Macewy, z których zbudowano most wrócą na cmentarz

Po zakończeniu II wojny światowej, Niemcy wybudowali z macew most na Mrożycy w Brzezinach. Teraz, po 60 latach, rozpoczęła się rozbiórka mostu, a płyty nagrobne, z których wykonano most, powrócą na teren cmentarza żydowskiego.

W 1939 roku w Brzezinach mieszkało około 7 tysięcy Żydów. Cmentarz żydowski powstał tu w XVII wieku. Niestety, po zakończeniu II wojny światowej, kirkut został zdewastowany przez hitlerowców.

Według relacji mieszkańców miasteczka, na terenie cmentarza żydowskiego Niemcy zorganizowali strzelnicę, a macew używali do budowy dróg i ścieżek, a nawet barykad. W czasie wojny, z płyt nagrobnych wybudowano most na Mrożycy.

Teraz, burmistrz Brzezin zdecydował o rozbiórce mostu. Wykopano już kilka palet macew - niestety, wszystkie są porozbijane na kawałki. Fotografie odzyskanych płyt nagrobnych trafią do Muzeum Historii Żydów Polskich w celu odczytania inskrypcji.

Źródło: lodz.gazeta.pl.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze