Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Czwartek 20.10.2011, godz. 15:51Książka o Feliksie Nowowiejskim dla najmłodszych

Article img

Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie wspólnie z Urzędem Miasta w Olsztynie opublikowali książkę pt. „Mały Feluś wyrusza w świat”, która w przystępny sposób przybliży najmłodszym postać wybitnego kompozytora, Feliksa Nowowiejskiego.

Autorkami książeczki są Alicja Żygadło oraz Iwa Wilga. Na kartach lektury, w prosty i ciekawy sposób opowiedziana została historia muzyka, jego biografia oraz przeżyte przez niego przygody. Ciekawym uzupełnieniem tekstu są wesołe wierszyki, a także obrazki, które dzieci mogą pokolorować. Ponadto, w książce znajduje się słownik podstawowych terminów muzycznych i nuty do Roty oraz „Hymnu Warmińskiego” (melodię do obu utworów skomponował Nowowiejski).

Feliks Nowowiejski został przedstawiony w książce jako mały, wesoły chłopiec, ubrany w elegancki frak oraz obowiązkową muszkę, który wędruje po świecie w poszukiwaniu niezwykłych przygód. Zwiedza Poznań, Kraków, a także Francję, czy nawet Afrykę, a jego towarzyszką podróży jest wróżka Barczewiuszka.

Darmowe egzemplarze lektury trafiły już do olsztyńskich przedszkoli i szkół podstawowych. Książki mają stanowić doskonały „podręcznik”, pomoc przy prowadzeniu zajęć na temat historii regionu oraz związanych z nim osób wybitnych.

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku w Wartemborku, na terenie obecnego warmińskiego Barczewa. Był wybitnym polskim kompozytorem, dyrygentem, organistą, pedagogiem i organizatorem życia muzycznego. Kiedy w 1893 roku zamieszkał w Olsztynie, rozpoczął pracę w pruskiej orkiestrze pułku grenadierów, a także komponował utwory dla orkiestry wojskowej. Uczęszczał do wielu szkół muzycznych: berlińskiego Konserwatorium Juliusza Sterna, a następnie Szkoły Muzyki Kościelnej w Ratyzbonie, Akademickiej Szkoły Mistrzów Maxa Brucha w Berlinie oraz na Uniwersytet Berliński.

Kiedy w 1906 roku zakończył edukację, rozpoczął ożywioną działalność kompozytorską i wirtuozowską. Trzy lata później zamieszkał w Krakowie, gdzie objął stanowisko dyrektora artystycznego Towarzystwa Muzycznego, występował jako dyrygent na koncertach symfonicznych oraz jako organista.

Przez okres trwania I wojny światowej, Feliks Nowowiejski chronił się przed frontem w orkiestrze berlińskiej. Po zakończeniu walk, przeniósł się do Poznania i z zaangażowaniem działał na rzecz rozwoju życia kulturalnego miasta: organizował koncerty symfoniczne, koncertował z recitalami organowymi. Przez siedem lat (1920 – 1927) wykładał w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu. Zrezygnował z pracy nauczyciela, aby móc całkowicie oddać się twórczości, kompozycji oraz koncertom. Bardzo często występował na koncertach w kraju oraz za granicą.

Feliks Nowowiejski jest laureatem wielu nagród muzycznych: Państwowej Nagrody Muzycznej (1935), I Nagrody konkursu kompozytorskiego we Lwowie (1907, nagroda za utwór „Żałobny pochód Kościuszki na Wawel”), nagrody konkursu kompozytorskiego we Lwowie za pieśń solową „Zagasły już” (1910). W 1931 roku został honorowym członkiem The Organ Music Society w Londynie.

Feliks Nowowiejski zmarł 18 stycznia 1946 roku w Poznaniu. Został pochowany na Skałce Poznańskiej, w Krypcie Zasłużonych Kościoła św. Wojciecha.

Źródło: www.olsztyn.gazeta.pl, www.culture.pl, www.wikipedia.pl,

Fot.1 autorstwa: Maly Lolek, udostępnione na www.wikipedia.pl 21.08.2007,

Fot. 2 autorstwa: Serdelll, udostępnione na www.wikipedia.pl 28.06.2008.

Powrót