Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Wtorek 06.03.2012, godz. 13:15Zmarł Michał Issajewicz

Article img

W niedzielę, 4 marca 2012 roku, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł polski żołnierz podziemia w czasie II wojny światowej, Michał Issajewicz ps. "Miś". Wojskowy był jednym z uczestników zamachu na Franza Kutscherę, dowódcę SS i policji na rejon warszawski. Michał Issajewicz zmarł w wieku 91 lat.

Michał Issajewicz urodził się w 1921 roku. Był więźniem obozu koncentracyjnego Stutthof.

Michał Issajewicz był uczestnikiem słynnej akcji Armii Krajowej, której celem było zabicie znienawidzonego przez Polaków dowódcy SS i policji na rejon warszawski Franza Kutschera. Operacja została zaplanowana na 1 lutego 1944 roku. Akcją, w której udział wzięło dwanaście osób, dowodził Bronisław Pietraszkiewicz "Lot".

W czasie akcji, Michał Issajewicz był kierowcą wozu Adler - Trumpf - Junior. Kiedy Franz Kutschera dojeżdżał do siedziby dowództwa SS, "Miś" zajechał mu drogę, umożliwiając tym samym powstańcom rozpoczęcie ataku. Między Polakami a Niemcami wywiązała się strzelanina, w wyniku której Kutschera został ranny. Wtedy też Michał Issajewicz wysiadł z samochodu i oddał ostatni strzał w stronę Kutschera, zabijając dowódcę SS.

Michał Issajewicz zmarł w niedzielę, 4 marca 2012 roku.

Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Źródło: www.tvn24.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Wiesława Chrzanowskiego; źródło: J. Piorkowski (1957). Miasto Nieujarzmione. Warszawa: Iskry. ss. 199. no ISBN; fot. udostępnione na www.wikipedia.pl 16.04.2011.

Powrót