Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Wtorek 01.02.2011, godz. 13:32Pożegnanie sierżanta Marcina Pastusiaka

Article img

W czwartek 27 stycznia, w Łodzi na cmentarzu katolickim Doły został pochowany sierżant Marcin Pastusiaka, który zginął w sobotę w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego podczas patrolu w prowincji Ghazni w Afganistanie. W ataku, do którego doszło w sobotę w południowo-wschodniej części prowincji Ghazni oprócz Pastusiaka zginął również cywilny ratownik medyczny Marcin Knap, a dwie inne osoby zostały ranne.

Przed rozpoczęciem nabożeństwa odczytano decyzję ministra obrony narodowej Bogdana Klicha o pośmiertnym awansie Marcina Pastusiaka na stopień sierżanta oraz postanowienie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o odznaczeniu zmarłego Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego i Gwiazdą Afganistanu. Dekoracji trumny z ciałem Pastusiaka dokonał w imieniu prezydenta RP podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Idzik.

Odczytano także rozkaz komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej gen. brygady Mirosława Rozmusa. Na jego mocy Marcin Pastusiak został pośmiertnie odznaczony Honorową Odznaką Żandarmerii Wojskowej "za szczególne osiągnięcia podczas pełnienia służby wojskowej w islamskiej republice Afganistanu oraz wyjątkową ofiarność i odwagę w czasie wykonywania działań bojowych przeciwko aktom terroru".

Następnie uroczysości rozpoczęto mszę żałobną w kościele garnizonowym przy ul. św. Jerzego, której przewodniczył kapelan Wojska Polskiego biskup Józef Guzek.
 
 - Niech ta chwila refleksji, niech ten czas będzie modlitwą usilną za śp. Marcina. Niech będzie czasem podziękowania za jego bohaterstwo i wierność na straży najwyższych wartości. Ale też niech będzie chwilą refleksji nad życiem każdego z nas, nad kruchością tego życia, nad przemijaniem - powiedział w homilii bp Guzek.

Po mszy, ulicami Łodzi wyruszył kondukt żałobny, by pożegnać sierżanta Pastusiaka na cmentarzu katolickim Doły. Nad grobem został odczytany list prezydenta Komorowskiego do matki Barbary Pastusiak oraz rodziny zmarłego.

"Poległ zdyscyplinowany i odpowiedzialny żołnierz Wojska Polskiego. Daleko od ojczystej ziemi sumiennie i odważnie wykonywał swoje obowiązki. Brał udział w zwalczaniu jednego z największych zagrożeń współczesnego świata - międzynarodowego terroryzmu. Zginął, wykonując żołnierską powinność. Winni jesteśmy szacunek życiowej i zawodowej postawie sierżanta Marcina Pastusiaka" - napisał prezydent.

Przed złożeniem trumny do grobu, sierżanta pożegnano trzema salwami honorowymi.

Pastusiak jest 23. polskim żołnierzem, który poległ w Afganistanie. Służył w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Była to jego druga misja zagraniczna, w 2008 r. służył w Libanie. Był kawalerem, miał 26 lat.

Źródło: http://polskalokalna.pl/news/ostatnie-pozegnanie-sierz-marcina-pastusiaka,1589278,234

Tagi: pogrzeb pogrzeb , zmarły zmarły

Powrót