Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Wtorek 15.03.2011, godz. 20:50Pożegnanie Ireny Kwiatkowskiej

Article img

Uroczystości żałobne w intencji Ireny Kwiatkowskiej odbyły się 14 marca. Rozpoczęły je Msza św. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, którą odprawił duszpasterz środowisk twórczych ks. Wiesław Niewęgłowski. 

Irena Kwiatkowska stworzyła niezapomniane kreacje w ponad stu spektaklach teatralnych i kabaretowych oraz 20 filmach kinowych i telewizyjnych. To dla niej Konstanty Ildefons Gałczyński napisał rolę Hermenegildy Kociubińskiej w Teatrzyku „Zielona Gęś”.
Jej najsłynniejsze role filmowe to: Kobieta Pracująca, która „żadnej pracy się nie boi” w „Czterdziestolatku” oraz matka Pawła w serialu „Wojna domowa”.
W 2008 r. w plebiscycie „Złote Kaczki” otrzymała tytuł „Aktorki komediowej stulecia”. W ankiecie „Polityki” na najważniejszych aktorów polskich XX wieku, zajęła 5. miejsce.
Ogromną popularność przyniosły aktorce występy w kabarecie „Dudek” i telewizyjnym „Kabarecie Starszych Panów”. Widzowie szczególnie lubili ją w surrealistycznych skeczach i monologach, a także w interpretacjach piosenek.

Irena Kwiatkowska prze prawie 65 lat współpracowała dla Polskiego Radia. Można Ją było oglądać na deskach teatrów w całej Polsce. W 2009 r. Irena Kwiatkowska została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Podczas homilii ks. Niewęgłowski przypomniał, że Irena Kwiatkowska była wybitną aktorką, ale też osobą religijną, człowiekiem modlitwy. „Ten kościół widział ją często na kolanach. Miała w nim swoje stałe miejsce. Mówiła znamienne słowa: 'ja o nic Boga nie proszę, zawsze mu dziękuję'. Kiedy wyjeżdżała do któregoś z miast, aby tam prezentować swoją sztukę, prosiła o dwie rzeczy: aby w hotelu była winda i aby było blisko kościoła" – przypomniał życzenia Ireny Kwiatkowskiej.

Kaznodzieja wyraził przekonanie, że ta wielka artystka pozostanie dla nas jako wzór. – Była człowiekiem zwyczajnym, ale w tej zwykłości była niezwykła. Swoją prostotą, skromnością i dowcipem oczarowała nas. Wymagała wiele od siebie, była wierna w przyjaźni, ciekawa ludzi, niezależna w poglądach, to był człowiek sumiennej pracy. Była pełna optymizmu i radości, bezpośrednia, mądra, dynamiczna – wyliczał podczas Mszy św. pogrzebowej ks. Niewęgłowski.

Irena Kwiatkowska zmarła 3 marca po długiej chorobie w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie, gdzie spędziła ostatnie lata życia. Została pochowana na warszawskich Powązkach.

Zobacz więcej o Irenie Kwiatkowskiej

Źródła:

http://tvp.info/informacje/kultura/zegnamy-irene-kwiatkowska/4143495, http://tvp.info/informacje/kultura/zegnamy-irene-kwiatkowska/4143495

Zdj. Irena Kwiatkowska,04 kwietnia,Zdj. Mariusz Kubik,www.mariuszkubik.pl,Wikipedia, Plik na licencji GNU FDL 1.2 oraz CC 3.0

Powrót