Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Wtorek 19.10.2010, godz. 11:57Pogrzeb legendy lat 60-tych Elżbiety Czyżewskiej

Article img

Urna z prochami Elżbiety Czyżewskiej spoczęła 18 października na warszawskich Powązkach. Podczas skromnej uroczystości zmarłą pożegnali rodzina, przyjaciele i aktorzy.

Zmarła 18 czerwca w Nowym Jorku. Od dłuższego czasu zmagała się z chorobą nowotworową. Miała 72 lata. Polska aktorka filmowa i teatralna. W Nowym Jorku mieszkała od 1967 roku. W latach 60. XX wieku była jedną z najpopularniejszych polskich aktorek. Często nazywano ją "polską Monroe". Później, ze względu na charyzmę i talent, porównywano ją do Zbigniewa Cybulskiego.

Urodziła się w Warszawie 14 maja 1938 roku. Po ukończeniu warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej współpracowała z STS-em. W 1961 roku zadebiutowała w Teatrze Dramatycznym, z którym związała się na sześć lat. Miano polskiej MM zyskała po świetnie zagranej roli Marilyn Monroe w sztuce Artura Millera "Po upadku".

W ciągu kilku następnych lat zagrała w około 30 filmach. Jej talent komediowy można było podziwiać m.in. w filmach Stanisława Barei "Mąż swojej żony", "Żona dla Australijczyka", "Małżeństwo z rozsądku", "Giuseppe w Warszawie" i "Gdzie jest generał". Była także odtwórczynią wielu ról dramatycznych np. w filmach Wojciecha Jerzego Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Złoto", Kazimierza Kutza - "Milczenie", Aleksandra Forda - "Pierwszy dzień wolności" oraz w etiudach ówczesnego męża Jerzego Skolimowskiego.
 

W 1967 roku na przyjęciu zorganizowanym po premierze spektaklu "Po upadku" Elżbieta Czyżewska poznała korespondenta gazety "New York Times" Davida Halberstama. Ten znany amerykański dziennikarz, laureat nagrody Pulitzera za książkę o wojnie w Wietnamie, wkrótce poprosił ją o rękę. Ślub odbył się w dniu, kiedy aktorka została nagrodzona prestiżową Złotą Maską, przyznawaną za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej.

W USA nie udało się jej w pełni kontynuować kariery aktorskiej. Grała głównie role epizodyczne, a jej jedyna pierwszoplanowa kreacja w kinie amerykańskim to rola polskiej emigrantki, Haliny Nowak w dramacie "Niewłaściwe miejsce" Louisa Jansena (1989 r.).
W 1990 roku otrzymała prestiżową nagrodę teatralną Obbie, przyznawaną przez nowojorski tygodnik "Village Voice" za rolę w spektaklu "Crowbar" w reżyserii Maca Wellmana.
 

Źródło: http://kobieta.wp.pl/kat,26399,page,2,title,Zmarla-Elzbieta-Czyzewska,wid,12384907,wiadomosc.html

Zdjęcie: Źródło: Wikipedia, Zdj. Sławek, Plik udostępniony na licencji CC 2.0

Tagi: pogrzeb pogrzeb , wybitny wybitny

Powrót