Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Piątek 15.04.2011, godz. 13:14Odeszła legendarna zakopiańska pielęgniarka Helena Warszawska

Article img

We wtorek zmarła siostra Helena Warszawska, słynna zakopiańska pielęgniarka. Postać od ponad pół wieku niezwykle popularna w zakopiańskim środowisku sportowym.

Nie opuściła chyba żadnych zawodów odbywających się pod Tatrami. Zawsze uśmiechnięta, częstująca sportowców słodyczami, zarówno tych dorosłych, startujących w konkursach Pucharu Świata w skokach narciarskich, jak i najmłodszych, biorących udział w zawodach Koziołka Matołka.

Helena Warszawska była odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasług. W ostatnich latach można było ją oglądać podczas Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem.

Po dziś dzień wiek siostry Warszawskiej pozostaje tajemnicą. W uznaniu jej zasług pod koniec kwietnia ubiegłego roku władze miasta i mieszkańcy urządzili huczne uroczystości jubileuszowe, podczas których składano jej życzenia z okazji... 25. urodzin.

W wydawnictwie "Podhalanie. Słownik biograficzny" czytamy: "Helena Warszawska, pielęgniarka dyplomowana, urodzona w Będzinie, córka Benka i Bali Strochlic. W czasie II w. św. więziona w niemieckim obozie pracy przymusowej w Kletendorf 1943-1945". W 1950 roku siostra Warszawska odbyła staż pielęgniarski w Klinice Akademii Medycznej w Warszawie. W tym samym roku trafiła do Zakopanego. W 1960 roku pojechała na olimpiadę do Rzymu, gdzie zorganizowała ambulatorium i opiekę medyczną dla polskiej ekipy. Znała mnóstwo anegdot. Opowiadała m.in. "Gazecie": - W latach 70. częstym gościem na skokach był biskup Karol Wojtyła. Pamiętam jeden z konkursów. Było 10 stopni mrozu. Biskup Wojtyła siedział szczelnie opatulony, więc nie było widać, że to ksiądz. Częstowałam skoczków gorącą herbatą. Poczęstowałam i jego: "Napij się synku, bo dupki wszystkim marzną". Ktoś zwrócił mi uwagę, że to biskup. A ja na to: "Biskup, nie biskup, mróz w dupkę każdego szczypie".

19 kwietnia 2011 roku o godz.14.00 w kościele pw. Świętego Krzyża przy ul. Władysława hr. Zamoyskiego odbędą się uroczystości pogrzebowe. Helena Warszawska spocznie na Cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej.

Źródła: Gazeta Wyborcza Kraków

http://wyborcza.pl/nekrologi/1,101499,9424526,W_Zakopanem_zmarla_siostra_Helena_Warszawska.html

http://www.fakt.pl/Zmarla-siostra-Helena-Warszawska,artykuly,101099,1.html

Powrót