Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Czwartek 26.09.2013, godz. 11:33Wieża milczenia

Wieża milczenia

Według wierzeń zoroastryzmu, zwłoki człowieka są nieczyste, a co za tym idzie - powodują skażenie ziemi i ognia. Aby uniknąć skażenia, zmarłego pozostawiano w specjalnych wzniesionych budowlach - wieżach milczenia.

Wieża milczenia, nazywana też Dakhmą, jest okrągłą budowlą, wzniesioną z cegły lub kamienia, w której wyznawcy zoroastryzmu pozostawiają zwłoki zmarłych na żer ptakom. Po raz pierwszy tego określenia użył w 1832 roku angielski tłumacz, Robert Murphy.

W Persji praktyka eksponowania zwłok znana jest z najdawniejszych zapisów. Natomiast, pierwsze wzmianki o istnieniu wież milczenia pojawiają się w dokumentach z XVI wieku.

Wieże milczenia wznoszone są według podobnej konstrukcji. Mianowicie, na szczycie budowli znajduje się płaski dach, podzielony na trzy kręgi. Krąg zewnętrzny jest przeznaczony na zwłoki mężczyzn, środkowy - zwłoki kobiet, a krąg wewnętrzny na zwłoki dzieci. Najczęściej, wieże milczenia wznoszono na wzgórzach, oddalonych od ludzkich osad.

Środek wieży milczenia stanowi ossuarium, w którym, po roku od ekspozycji zwłok, umieszcza się kości zmarłych. Co ważne, na teren wieży milczenia mogli wejść tylko wyznaczeni grabarze, zwani nasselars.

Co ciekawe, Persowie w Indiach nadal praktykują ekspozycję zwłok w wieżach milczenia.

Źródło: wikipedia.pl, twojewiadomosci.com.pl, osmol.pl,

Fot. autorstwa Maziat, udostępnione na wikipedia.pl 01.09.2006 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze