Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Wtorek 30.07.2013, godz. 14:22Poszukiwanie winnego śmierci według Aborygenów

Pochodzenie śmierci według Aborygenów

Aborygeni wierzą, że każda niespodziewana śmierć jest wynikiem działania magii. Dodajmy, że za śmierć niespodziewaną uważa się tę śmierć, która dosięga wszystkich oprócz dzieci i starców. Według Aborygenów należy znaleźć winnego takiej śmierci.

Odnalezienie winnego stanowi pierwszy etap przygotowania ducha zmarłego do przejścia w zaświaty. Jednocześnie, wskazanie "zabójcy" stanowi bardzo ważny element całego obrządku pogrzebowego Aborygenów. Co ciekawe, to od zmarłej osoby oczekuje się, że wskaże winnego swojej przedwczesnej śmierci.

Znaki, przekazywane przez zmarłego, odczytywane są przez czarownika lub też uzdrowiciela. A w jaki sposób zmarły ma przekazać informację na temat tego, kto jest sprawcą jego śmierci? Aborygeni stosują kilka zwyczajów.

Częstą praktyką jest pozostawienie otwartego grobu i obserwowanie, w którą stronę lecą muchy. Kierunek, w którym polecą, wskaże miejsce pochodzenia winnego. Innym zwyczajem jest obserwowanie śladów zwierząt na grobie. Zwierze, które na grobie zostawiło najwięcej śladów stanowi zwierzę totemiczne tego, kto jest sprawcą zgonu.

Grupa Warramunga kultywuje dosyć nietypowy zwyczaj. Mianowicie, członkowie grupy kładą zwłoki na głowach trzech mężczyzn i wymieniają imiona. W momencie wypowiedzenia imienia winnego śmierci, ciało powinno "zeskoczyć" z głów mężczyzn.

Innym zwyczajem jest umieszczenie ciała zmarłego na platformie i ułożenie wokół niego kamieni lub patyków, symbolizujących jednego człowieka. Posoka, sącząca się ze zwłok, a dopływająca do konkretnego kamienia lub patyka wskazuje winnego śmierci.

Źródło: archeolog.pl,

Fot. William Henry Corkhill, udostępnione na wikipedia.pl 22.05.2006.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze