Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Wtorek 03.11.2015, godz. 13:31Najdroższe cmentarze na świecie. Tutaj na miejsce wiecznego spoczynku trzeba wydać fortunę

Pogrzeb niezbędny dla spokoju zmarłego

Cenniki obowiązujące na najdroższych cmentarzach świata przeczą powiedzeniu, że z chwilą śmierci znikają wszelkie nierówności społeczne.

Ceny miejsc pochówku na słynnych nekropoliach wahają się w przedziale od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów dolarów. I tak, na zabytkowym cmentarzu Graceland w Chicago - na którym spoczywa śmietanka polityczna i artystyczna miasta - za miejsce grzebalne zlokalizowane w najbardziej prestiżowej sekcji nekropolii trzeba zapłacić nawet 120 tys. dolarów.

Niemal trzy razy więcej, bo 320 tys. USD, kosztują najdroższe miejsca na cmentarzu Green-Wood na nowojorskim Brooklynie, jednym z najstarszych cmentarzy w Stanach Zjednoczonych. Spoczywają tu m.in. kompozytor Leonard Bernstein, przedstawiciele rodziny Rooseveltów, a także słynny nowojorski gangster Joe Gallo. Spośród nekropolii Nowego Jorku najdroższy jest jednak cmentarz Woodlawn położony w dzielnicy Bronx, gdzie pochowani są m.in. jazzman Miles Davis i autor "Moby Dicka" Herman Melville. Cena najdroższych miejsc pochówku wynosi tu 1,5 mln dolarów.

Na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych również nie brakuje cmentarzy z cennikami przyprawiającymi o zawrót głowy. Jednym z nich jest Forest Lawn Memorial Park położony w bezpośrednim sąsiedztwie pasma wzgórz Hollywood Hills. Spoczywają tu m.in. Michael Jackson, Humphrey Bogart, Bette Davis, Buster Keaton i Telly Savalas. Ci, którzy chcą spędzić wieczność w tym doborowym towarzystwie, muszą przygotować się na wydatek rzędu nawet 825 tys. dolarów.
Spośród cmentarzy zlokalizowanych w okolicach Fabryki Snów jeszcze droższy jest Westwood Village Memorial Park, gdzie pochowani są m.in. Marilyn Monroe, Dean Martin, Burt Lancaster i Roy Orbison. W 2009 r. miejsce w krypcie znajdującej się nad grobem Marilyn Monroe zostało sprzedane za 4,6 mln dolarów.
Do najdroższych nekropolii świata zaliczane jest również kolumbarium Nirvana Memorial Garden w Singapurze, gdzie najdroższe miejsca grzebalne kosztują ponad 500 tys. dolarów. Kolumbarium znane jest z tego, że oferuje możliwość zorganizowania pochówku przy użyciu komputerowo sterowanego systemu świateł i laserów.
Niewątpliwie z największymi kosztami wiąże się jednak pochówek w przestrzeni kosmicznej, polegający na umieszczeniu prochów zmarłego w kapsule i wysłaniu ich na orbitę okołoziemską lub w przestrzeń międzygwiezdną za pomocą rakiety. W zależności od wagi skremowanych doczesnych szczątków, pogrzeb taki może kosztować od kilkunastu tysięcy do kilkudziesięciu milionów dolarów.

PAP 31.10.2015
Źródło: http://www.biztok.pl/biznes/najdrozsze-cmentarze-na-swiecie-tutaj-na-miejsce-wiecznego-spoczynku-trzeba-wydac-fortune_a22613

Tagi: cmentarz cmentarz

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze