Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Piątek 10.02.2012, godz. 14:43Kirkut w Bytomiu został zabytkiem

Cmentarz żydowski w Bytomiu

Cmentarz żydowski w Bytomiu został wpisany na listę zabytków województwa śląskiego. Kirkut, znajdujący się przy ulicy Piekarskiej powstał w 1866 roku.

Wpis do rejestru zabytków obejmuje "teren cmentarza, układ kwater i alei, budynek bractwa pogrzebowego z przybudówkami gospodarczymi, dom pogrzebowy z dawną wozownią, bramy w ogrodzeniu oraz ogrodzenie od strony zachodniej i południowej".

Kirkut w Bytomiu, nazywany nowym cmentarzem żydowskim w Bytomiu, ma powierzchnię 1,27 ha i skupia ponad tysiąc macew. Ponadto, na cmentarzu znajduje się "Ściana Pamięci", autorstwa architekta Marka Miodońskiego i rzeźbiarza Stanisława Pietrusa. Ten nietypowy pomnik powstał z macew, ocalałych ze starego cmentarza żydowskiego w Bytomiu. Wśród nagrobków, które tworzą "Ścianę Pamięci" można zobaczyć macewy trzech bytomskich rabinów: Freunda, Cohna i Deutscha.

W pobliżu znajduje się także pomnik Żydów holenderskich, ofiar przymusowych robót na Śląsku w czasie II wojny światowej.

Macewy, znajdujące się na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Bytomiu zostały wykonane z granitów, piaskowca, a także kamienia wapiennego. Na płaskich kamiennych tablicach nagrobnych można zauważyć typowe zdobienia oraz inskrypcje w języku hebrajskim i niemieckim.

Zobacz - Żydowskie symbole nagrobne

Źródło: www.katowice.gazeta.pl, www.sztetl.org.pl,

Fot. Urząd Miejski w Bytomiu, udostępnione na commons.wikimedia.org 30.11.2007 na licencji Creative Commons.

Powrót