Polskie-Cmentarze.pl

Wacław Kowalski

  • Urodzony(-a): 02 Maj 1916 (w w Gżatsku)
  • Zmarł(-a): 27 Październik 1990 (w Brwinów)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Brwinów
Wacław Kowalski

Wacław Kowalski był polskim aktorem filmowym i teatralnym. Znany głównie z roli Kazimierza Pawlaka w filmie "Sami swoi". Zmarł w 1990 roku, został pochowany na Cmentarzu parafialnym w Brwinowie.

Wacław Kowalski urodził się 2 maja 1916 roku w rosyjskim Gżatsku. Dzieciństwo i lata młodości spędził w Gnojnie. W 1937 roku ukończył Seminarium Nauczycielskie Leśnej Podlaskiej, a następnie został zatrudniony w Instytucie Pedagogiki Specjalnej.

Po zakończeniu wojny, Wacław Kowalski rozpoczął studia w Konserwatorium Muzycznym w Łodzi, marząc o karierze śpiewaka operowego. Wtedy też zgłosił się do Teatru Wojska Polskiego jako statysta. To właśnie w łódzkim teatrze młody aktor został zauważony przez Leona Schillera, który powierzył mu niewielką śpiewającą rolę. W ten sposób rozpoczęła się przygoda aktorska Wacława Kowalskiego.

W 1946 roku zadebiutował na dużym ekranie, występując w filmie "Zakazane piosenki". W 1951 roku artysta zdał egzamin eksternistyczny. W latach 1948 - 1955 występował na deskach Teatru Pinokio w Łodzi i Teatru Nowego w Łodzi. W 1955 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie współpracował z Teatrem Klasycznym, Teatrem Polskim oraz Teatrem na Woli.

Wacław Kowalski z filmem związał się na dobre w latach 50. Największą popularność, uznanie i sympatię wśród widzów przyniosła mu rola Kazimierza Pawlaka w komediach Sylwestra Chęcińskiego: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć". Komediowa trylogia uwielbiana jest przez wszystkich Polaków, a duet, jaki Wacław Kowalski stworzył z Władysławem Hańczą stanowi chyba najsłynniejszy duet w historii polskiego kina.

Popularność zyskał również, wcielając się w rolę dozorcy Popiołka w polskim serialu "Dom" Jana Łomnickiego. Aktor zagrał w ponad stu filmach, między innymi w: "Nie lubię poniedziałku", "Legenda", "Przystań", "Ostatnie dni", czy "Album Polski". Grę aktorską Wacława Kowalskiego można było podziwiać w serialach telewizyjnych: "40-latek", "07 zgłoś się", czy "Białe Tango".

W 1974 roku podczas Lubuskiego Lata Filmowego aktor otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską w komedii "Nie ma mocnych". W 1988 roku Wacław Kowalski otrzymał nagrodę Wiktora dla najpopularniejszej postaci TVP.

Źródło: filmpolski.pl, filmweb.pl, wikipedia.pl.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze