Polskie-Cmentarze.pl

Jerzy Kulej

  • Urodzony(-a): 19 Październik 1940 (w Częstochowa)
  • Zmarł(-a): 13 Lipiec 2012 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Jerzy Kulej

Jerzy Kulej - najwybitniejszy polski bokser w historii, dwukrotny mistrz olimpijski, komentator sportowy. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Jerzy Kulej urodził się 19 października 1940 roku w Częstochowie.

Karierę bokserską rozpoczął jako 15 - latek, w Starcie Częstochowa. Należy jednak podkreślić, że już trzy lata wcześniej młody Kulej chciał rozpocząć treningi bokserskie. Jednak Wincenty Szyiński - trener, którego wówczas poznał nie pozwolił mu na trenowanie. W 1958 roku Jerzy Kulej zadebiutował w reprezentacji Polski.

W 1963 roku na mistrzostwach Europy w Moskwie zdobył złoty medal. Rok później, na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wywalczył pierwszy złoty medal olimpijski. Sukces ten powtórzył w 1968 roku, na olimpiadzie w Meksyku.

W 1972 roku Jerzy Kulej ukończył studia na Wydziale Nauczycielsko-Trenerskim Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Jerzy Kulej ma na swoim koncie również tytuły mistrza Europy, które wywalczył w: Moskwie (1963), Berlinie (1965), a także tytuł wicemistrza Europy (1967). Osiem razy sięgał po tytuł Mistrza Polski.

Jerzy Kulej w trakcie swojej kariery bokserskiej stoczył 348 walk, a w tym: 317 wygrał, 6 zremisował, 25 przegrał. Nigdy nie został znokautowany. Jerzy Kulej uważany jest za najwybitniejszego polskiego boksera w historii.

Od 1997 roku wybitny bokser mieszkał w Ełku, gdzie wspierał i trenował zawodników Mazura Ełk. W latach 2001 - 2005 Jerzy Kulej był posłem na Sejm. Fani pamiętają go również jako komentator sportowy jednej ze stacji telewizyjnej. W 1996 roku Jerzy Kulej opublikował autobiografię "Jerzy Kulej - dwie strony medalu".

W 1968 roku Jerzy Kulej został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, "za wybitne zasługi dla ruchu olimpijskiego, za działalność na rzecz rozwoju i propagowania kultury fizycznej oraz osiągnięcia sportowe".

Jerzy Kulej zmarł 13 lipca 2012 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Źródło: olimpijski.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Sławka, udostępnione na www.wikipedia.pl 14.06.2011 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze