Polskie-Cmentarze.pl

Maciej Berbeka

  • Urodzony(-a): 17 Październik 1954 (w Zakopane)
  • Zmarł(-a): 06 Marzec 2013 (w Broad Peak, Karakorum)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Zakopane
Maciej Berbeka

Maciej Berbeka - polski himalaista, alpinista, taternik, przewodnik, ratownik TOPR. 5 marca 2013 roku zdobył Broad Peak. Niestety, nie udało mu się bezpiecznie zejść ze szczytu.

Maciej Berbeka urodził się 17 października 1954 roku w Zakopanem. Miłość do gór odziedziczył w genach - jego ojciec, Krzysztof Berbeka, był taternikiem, alpinistą, przewodnikiem i ratownikiem górskim. Jego młodszy brat, Jacek Berbeka również jest wybitnym himalaistą.

Był absolwentem Państwowego Liceum Technik Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Maciej Berbeka zaczął uprawiać taternictwo w 1969 roku. W 1979 roku został ratownikiem TOPR. W tym samym roku wziął udział w swojej pierwszej wyprawie w Himalaje.

Maciej Berbeka zdobył pięć ośmiotysięczników, w tym dokonał pierwszych zimowych wejść na trzy szczyty: na Mansalu z Ryszardem Gajewskim (12.01.1984), Cho Oyu z Maciejek Pawlikowskim (12.02.1985) i Broad Peak z Adamem Bieleckim, Tomaszem Kowalskim i Arturem Małkiem (05.03.2013). Jako pierwszy Polak zdobył Mont Everest od strony północnej, tybetańskiej strony. Zdobył Annapurnę nową drogą - południową ścianą.

W latach 1982 - 1986 Maciej Berbeka był prezesem Zakopiańskiego Klubu Wysokogórskiego. Ponadto, był członkiem i wiceprezesem zarządu Polskiego Związku Alpinizmu.

Maciej Berbeka był kierownikiem wypraw zimowych na Manaslu i Nanga Parbat.

6 marca 1988 roku Maciej Berbeka podjął pierwszą próbę zdobycia Broad Peak - dotarł wtedy do przedwierzchołka Rocky Summit. 25 lat później, 5 marca 2013 roku, wspólnie Adamem Bieleckim, Arturem Małkiem oraz Tomaszem Kowalskim, zdobył szczyt Broad Peak. Niestety, Maciejowi Berbece i Tomaszowi Kowalskiemu nie udało się bezpiecznie zejść ze szczytu.

Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski zginęli w Karakorum, tuż po zdobyciu Broad Peak. 5 marca, podczas zejścia ze szczytu, Berbeka i Kowalski oddzielili się od pozostałych uczestników wyprawy i niestety, nie zdołali powrócić na noc do obozu. To zmusiło ich do biwakowania w ekstremalnie ciężkich warunkach na przełęczy 7900 m. Pakistańczyk, poszukujący zaginionych Polaków, nie trafił na żaden ślad himalaistów. Trzy dni później, kierujący wyprawą Krzysztof Wielicki poinformował, że Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski zostali uznani za zmarłych.

Źródło: tvn24.pl, wikipedia.pl, wyborcza.pl,

Fot. autorstwa Op, udostępnione na www.wikipedia.pl.23.05.2010 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Galeria

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze