Polskie-Cmentarze.pl

Antoni Cierplikowski

  • Urodzony(-a): 24 Grudzień 1884 (w Sieradz)
  • Zmarł(-a): 05 Lipiec 1976 (w Sieradz)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Sieradz
Antoni Cierplikowski

Antoni Cierplikowski był znanym i szanowanym polskim fryzjerem, twórcą nowych trendów w dziedzinie fryzjerstwa. Nazywany "królem fryzjerów - fryzjerem królów". Zmarł i został pochowany w Sieradzu.

Klientkami Antoniego Cierplikowskiego były wybitne gwiazdy świata filmu, muzyki, a także polityki. Czesał takie sławy, jak: Pola Negri, Marlena Dietrich, Edith Piaf, Greta Garbo, czy Brigitte Bardot.

Antoni Cierplikowski urodził się 24 grudnia 1884 roku w Sieradzu. W związku z tym, że pochodził z biednej rodziny, to nikt nie wróżył mu wielkiej kariery. Jedynie jego matka wierzyła, że syn będzie wybitnym artystą. Podobno stale powtarzała, że "Antek nie będzie chłopcem. To artysta".

Swoją przygodę z fryzjerstwem rozpoczął, kiedy miał jedynie 14 lat. Jego pierwszą "klientką" była siostra Antoniego, Salomea. Wiąże się z tym bardzo ciekawa historia - młody Antoni uczesał siostrę, ale chciał, aby fryzura utrzymała się jak dłużej. W tym celu, jako lakier zastosował miód.

Pierwsze nauki fryzjerstwa młody Cierplikowski pobierał u swojego wuja, Pawła Lewandowskiego. Pewnego dnia został wysłany do jednej z klientek wuja, która była zachwycona fryzurą, wykonaną przez Antoniego Cierplikowskiego. Co ciekawe, poleciła mu, aby wyjechał do Francji i tam rozwijał swój talent. Po kilku podobnych pochwałach, początkujący fryzjer zaczął na poważnie myśleć o karierze zagranicznej.

W 1901 roku Antoni Cierplikowski (miał wtedy 17 lat) wyjechał do Francji. Szybko zaczął odnosić sukcesy jako fryzjer i jako stylista. W 1910 roku w Paryżu założył własny zakład fryzjerski. Wkrótce został zaproszony do Hollywood, gdzie projektował fryzury dla znanych wytwórni filmowych. Dzięki swojemu talentowi i pasji, z którą wykonywał swoje zajęcie, szybko został okrzykniętym najsłynniejszym fryzjerem XX wieku.

W 1909 roku Antoni Cierplikowski wylansował modę na krótkie włosy, zapisując się w historii jako autor fryzury "na chłopczycę", którą wymyślił dla aktorki Evy Lavalliere. Od tej fryzury, a także od sukienek Coco Chanel zaczęła się nowa moda lat międzywojennych.

W latach 20. Antoni Cierplikowski był właścicielem około 60. zakładów fryzjerskich, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Australii.

Wybitny fryzjer znany był również ze swoich oryginalnych zachowań. Do Polski przyleciał awionetką, nie omijając swojego rodzinnego Sieradza, krążył nad miastem i zrzucał z samolotu kwiaty. O ekstrawagancjach Antoniego Cierplikowskiego do dziś krążą legendy. O ile fakt noszenia kolorowych ubrań, a także farbowania włosów na błękitny kolor aż tak nie zadziwia, to może szokować fakt, że Antoni Cierplikowski spał ... w szklanej trumnie.

Antoni Cierplikowski zmarł 5 lipca 1976 roku w Sieradzu. Został pochowany na Cmentarzu katolickim w Sieradzu.

Źródło: ciekawe.onet.pl, wikipedia.pl, kultura.wp.pl,

Fot. autorstwa Pabis64, udostępnione na wikipedia.pl 10.08.2010 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze