Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarzysko w Węsiorach

Cmentarzysko w Węsiorach

Ulica:

83 - 320 Węsiory

Intro:

W pobliżu pomorskiej miejscowości Węsiory zachowało się cmentarzysko Gotów i Gepidów z I - III wieku. Na terenie cmentarza zachowało się dwadzieścia kurhanów, a także kamienne kręgi.

Opis:

Plemiona Gotów i Gepidów

Goci są jednym z najważniejszych i największych plemion wschodniogermańskich. Natomiast Gepidowie stanowią grupę plemion germańskich, blisko spokrewnioną z Gotami. Pierwotne siedziby Gepidów znajdowały się na Półwyspie Skandynawskim.

Drogę przebytą pomiędzy I - V wiekiem przez Gotów i Gepidów znaczą kamienne kręgi i kurhany. Na teren Pomorza przybyli z obszaru dzisiejszej południowej Szwecji.

Kurhany i kręgi kamienne

Kurhanami nazywamy kopce z usypanych głazów i kamieni, pod którymi na różnych głębokościach znajdują się pochówki ciałopalne lub szkieletowe.

Kręgi kamienne natomiast stanowią regularne koła, wyznaczone przez ustawione pionowo stele. Najczęściej, kręgi kamienne pozbawione są grobów, jednak na cmentarzysku w Węsiorach groby występują. Kręgi kamienne stawiano w momencie zakładania cmentarzyska, a tym samym stanowią najstarsze elementy cmentarza.

Cmentarzysko w Węsiorach

W Polsce zachowało się wiele cmentarzysk Gotów i Gepidów, a na ich wygląd wpływ miał obrządek pogrzebowy obu plemion. Cmentarzysko w Węsiorach odkryto w 1938 roku, a pierwsze badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego w latach 50. XX wieku. Co ważne, szacuje się, że cmentarzysko w Węsiorach, usytuowane na północnym brzegu jeziora Długie, liczy około 4 tysiące lat.

Na zalesionym stoku, na którym znajduje się cmentarz w Węsiorach zachowało się dwadzieścia kurhanów, a także trzy kamienne kręgi i część czwartego. Średnica największego kręgu wynosi 26 metrów i ułożona jest z kamieni na wysokość ok. 1,5 metra. W obrębie kręgów, w różnych miejscach, znajdują się groby ciałopalne lub szkieletowe. Warto również podkreślić, że kamienne kręgi stanowią najstarsze elementy cmentarzy, wyznaczając miejsce przyszłych pochówków. Ponadto, istnieje prawdopodobieństwo, że kamienne kręgi stanowiły miejsca spotkań starszyzny plemiennej.

Kurhany, znajdujące się na cmentarzu mają koliste podstawy o średnicy 4 - 16 metrów. Na szczycie niektórych z nich znajdują się kamienne stele.

Na cmentarzysku w Węsiorach występują różnorodne formy nagrobków. Znajdziemy tu zarówno kurhany z kręgami koncentrycznymi, kurhany z kamiennymi stelami lub bez nich, a także groby płaskie ze stelami lub bez nich.

Co ciekawe, plemiona Gotów i Gepidów stosowały również różnorodne rodzaje pochówków. Występują tu groby popielnicowe czyste, groby jamowe czyste, groby szkieletowe, czy groby z popieliskiem.

Warto podkreślić, że Muzeum Archeologiczne w Gdańsku udostępnia w swoich zbiorach wiele zabytków, odnalezionych na terenie cmentarzyska w Węsiorach.

Źródło: wikipedia.pl, kaszubybezbarier.pl, naszekaszuby.pl,

Fot. autorstwa Wolfganga Pohla, udostępnione na wikipedia.pl 03.09.2006.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze